Czy trzeba suszyć włosy?
Czy trzeba suszyć włosy czy dać im wyschnąć naturalnie?
Mokre włosy są bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Łatwiej je urwać i uszkodzić, więc lepiej od razu po myciu je wysuszyć, aby nie ocierać mokrymi włosami o ubrania czy fotele. Jednak z drugiej strony mówi się, że suszenie suszarką niszczy włosy, powoduje uszkodzenia łuski włosów, spala je i uszkadza.
W tym artykule dowiesz się czy suszarka niszczy włosy oraz czy suszenie naturalne jest dobre. Poznasz oba te podejścia oraz argumenty, które za nimi stoją.
Suszenie włosów i jego wpływ na skórę głowy
Eksperyment, który przytaczam w końcowej części artykułu rzuca światło jak suszenie włosów suszarką wpływa na łodygę włosa. Jednak włosy to nie tylko łodyga, ale również skóra głowy.
Mokre włosy to też mokra skóra. Taka długotrwała wilgoć, rezygnacja z suszarki i pozostawianie włosów do naturalnego wysychania może mieć dla skóry głowy negatywne skutki.
Mocnym argumentem za suszeniem włosów suszarką jest właśnie zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie skóry głowy. Szczególnie w przypadku gdy po umyciu włosów widzisz, że schną one wolno (dłużej niż godzinę), wtedy warto wdrożyć odpowiednie suszenie włosów suszarką.
Skóra głowy jest ciepła. Jeśli dodamy do tego długotrwałą wilgoć po umyciu włosów, to mamy idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów. Mikroorganizmy te mogą powodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości, m.in. swędzenie skóry głowy, infekcje i łojotok, stany zapalne, szybsze przetłuszczanie, łupież oraz zaostrzenie istniejących schorzeń skóry głowy lub pojawienie się nowych.
Jak prawidłowo suszyć włosy?
Suszarka niszczy włosy, ale wtedy, gdy używamy jej nieumiejętnie i zbyt często.
Jak można zminimalizować szkodliwe działanie suszarki tak, aby suszenie włosów nie było dla nich tak destrukcyjne?
Zapoznaj się z 10 zasadami, których warto przestrzegać, aby już nigdy nie mówić, że suszenie niszczy włosy.
- Włosy po ich umyciu zawiń w turban (na maksymalnie 10-15 minut). Wykorzystaj bawełnianą koszulkę, ręcznik z wiskozy bambusowej lub bawełny wafelkowej.
- Po zdjęciu ręcznika dokładnie odciśnij nadmiar wody z włosów. Zrób to suchą częścią ręcznika, którego właśnie użyłaś lub za pomocą ręcznika papierowego.
- Nałóż na włosy odżywkę bez spłukiwania, a najlepiej serum lub olejek termoochronny. To ważny krok, bo taki produkt dodatkowo zabezpieczy włosy.
- Delikatnie rozczesz włosy palcami, a potem szczotką.
- Wyjdź z wilgotnej łazienki, aby wysuszyć włosy w bardziej przewiewnym pomieszczeniu.
- Nastaw suszarkę na chłodny nawiew lub letni. Gorące powietrze szkodzi włosom.
- Susz włosy z odpowiedniej odległości – nie bliżej niż 15 cm.
- Zacznij od wysuszenia skóry głowy. Kieruj strumień powietrza od nasady włosów do końcówek.
- Susząc włosy miej w głowie plan i rób to sekcjami. Chaotyczne suszenie sprawi, że włosy będą się plątać.
- W przypadku prostych włosów równolegle z suszeniem rozczesuj je szczotką. Dzięki temu włosy będą wygładzone i zyskasz efekt subtelnie ułożonej fryzury.
- Włosy po wysuszeniu przez jeszcze ok. godzinę są podatne na odgniecenia, więc jeśli zależy Ci aby zachowały kształt, to nie zakładaj ich za ucho i nie spinaj klamrami oraz gumkami.
Czym suszyć włosy?
To jaki sprzęt do suszenia włosów wybierzesz zależy od gęstości i długości Twoich włosów oraz od indywidualnych potrzeb, możliwości finansowych i oczekiwań wobec suszarki.
Na pewno warto kupić suszarkę, która ma różne stopnie temperatury (chłodne powietrze, letnie powietrze i gorące powietrze) oraz różne stopnie mocy nawiewu (lekki, średni i mocny).
Jest praktyczne kiedy chłodny nawiew jest przełączany na stałe i nie trzeba podczas suszenia trzymać przycisku, bo jest to bardzo niewygodne. Dodatkowa przydatna funkcja to jonizacja. Suszarka, aby dobrze suszyć włosy, a nie je nagrzewać, powinna mieć moc minimum 2000W.
Aby prawidłowo suszyć włosy nie potrzebujesz drogiej suszarki. Znajdziesz na rynku bardzo dobre, budżetowe i łatwo dostępne opcje nawet od 50 zł.
Korzyści z suszenia włosów
Jeśli masz odpowiednio dobraną pielęgnację włosów i zastosujesz się do powyższych wskazówek oraz przeprowadzisz suszenie w prawidłowy sposób, to po użyciu suszarki możesz zauważyć, że Twoje włosy wyglądają lepiej niż w przypadku samoistnego wysychania:
- są gładkie i zdyscyplinowane,
- sypkie i lśniące,
- miękkie,
- uniesione od nasady,
- zyskują objętość,
- przedłuża się ich świeżość,
- a skóra głowy pozostaje zdrowa.
Dodatkowo oszczędzasz czas, ponieważ średni czas suszenia włosów suszarką wynosi około 10 minut, a naturalne wysychanie włosów to około 60 minut i więcej.
Poza tym wystarczy, że przy suszeniu włosów będziesz przeczesywać je szczotką, aby w ten sposób uzyskać efekt subtelnie ułożonych włosów.
Suszyć włosy suszarką czy nie?
Suszarka może powodować przesuszenia włosów, szorstkość, utratę koloru i rozjaśnienie włosów, a także może odbić się na ich kondycji.
Jednak z drugiej strony często suszenie włosów jest czymś, czego Twoje włosy mogą potrzebować. Suszarka i jej używanie stanie się wtedy kropką nad „i” Twojej pielęgnacji.
Nie ma w takim razie jednoznacznej odpowiedzi co będzie dla Ciebie dobre. Uważam jednak, że jeśli suszysz włosy prawidłowo, to zdecydowanie jest to lepsze rozwiązanie niż zostawianie włosów do naturalnego wyschnięcia.
Od kilku lat regularnie suszę włosy stosując się do zasad, o których wspominałam. Moje włosy wyglądają zdecydowanie ładniej i są zdrowsze niż gdy pozostawiałam je do naturalnego wyschnięcia. Podobnie jest ze skórą głowy – ta również ma się lepiej niż wcześniej.
W moim przypadku stwierdzenie „suszarka niszczy włosy” nie jest prawdziwe. Zachęcam Cię więc do testów i sprawdzenia jak będzie w Twoim przypadku.
Dla ciekawych, poniżej opisuję eksperyment porównujący naturalne wysychanie włosów i suszenie ich suszarką.
Eksperyment – naturalne wysychanie włosów a suszenie suszarką
Natknęłam się na eksperyment, w którym porównywano próbki włosów suszonych suszarką w odległości 5, 10 i 15 cm oraz w temperaturze 47°C, 61°C i 95°C do tych, które zostawiono do samodzielnego wyschnięcia w temperaturze pokojowej, na dwie godziny.
Każde takie suszenie wykonywano raz dziennie przez 30 dni. Po tym czasie testowano próbki pod mikroskopem i przy użyciu specjalistycznych metod oceny włosa. Każdy pomiar wykonywano 24 godziny po ostatnim. Sprawdzano nawilżenie, powierzchowne i głębokie zniszczenia łuski włosa, zaburzenia warstwy CMC (cementu międzykomórkowego włosa) oraz zmianę koloru.
Wyniki eksperymentu – nawilżenie
W przypadku utraty nawilżenia, porównując oba te sposoby suszenia, różnice były statystycznie nieistotne i nieznaczące. Można więc przyjąć, że jeśli chodzi o utratę nawilżenia z włosów, to metody ich suszenia nie mają wpływu na zawartość wilgoci.
Wyniki eksperymentu – uszkodzenia powierzchowne
Jeśli chodzi o zniszczenia na powierzchni włosów, to suszenie suszarką spowodowało mikrouszkodzenia włosów.
Działo się to w każdej temperaturze, a im była wyższa, tym większe były uszkodzenia. 47°C już spowodowało zauważalne zniszczenia. W przypadku suszenia w temperaturze 61°C uszkodzenia były na średnim poziomie. Natomiast przy najwyższej temperaturze suszenia, 95°C, uszkodzenia były najpoważniejsze. Zauważono znaczące uszkodzenia łuski włosów.
Naturalne wysychanie włosów nie powodowało takich uszkodzeń.
Wyniki eksperymentu – uszkodzenia głębokie
Przy naturalnym schnięciu włosów oraz suszeniu ich w niskiej temperaturze suszarki nie zauważono głębokich i trwałych uszkodzeń włosa.
W przypadku suszenia ich w najwyższej temperaturze 95°C zauważono znaczące uszkodzenia łuski włosów (wybite łuski włosa).
We wszystkich konfiguracjach suszenia kora włosa pozostała nienaruszona.
Wyniki eksperymentu – utrata koloru
Po 10 dniach suszenia w temperaturze otoczenia oraz suszarką w 95°C zauważono zmianę i rozjaśnienie koloru włosów. Po 30 dniach zmiany te były widoczne w przypadku wszystkich konfiguracji suszenia.
Wyniki eksperymentu – kondycja warstwy CMC
Przy pozostawieniu włosów do samodzielnego wyschnięcia zauważono, że wybrzusza się ich warstwa cementu międzykomórkowego (CMC). Odpowiada ona za zdrowy wygląd włosów, ich sprężystość i blask. Tego typu uszkodzenia mogą powodować, że włosy tracą lipidy, przez co stają się matowe, łamliwe i suche.
W przypadku suszenia suszarką we wszystkich konfiguracjach CMC było dobrze zachowane i nie miało oznak uszkodzeń czy wybrzuszeń.
Warstwa CMC pęcznieje i wybrzusza się w kontakcie z wodą dlatego długotrwałe trzymanie mokrych włosów może powodować naruszanie tej warstwy. Badacze z eksperymentu uważają, że dłuższy kontakt z wodą (w tym przypadku 2-godzinne pozostawienie włosów do naturalnego wyschnięcia) może być dla warstwy CMC bardziej szkodliwy niż działanie temperaturą podczas suszenia włosów.
Eksperyment – wnioski
Długotrwałe naturalne wysychanie włosów może być równie szkodliwe jak wysoka temperatura suszarki. Nie da się zminimalizować szkód jakie przynosi rozmiękczanie włosów, a w przypadku suszarki są rozwiązania, które mogą w tym pomóc.