Jak przygotować się do wizyty u dermatologa?

Jak przygotować się do wizyty u dermatologa?

Czy wiesz jak przygotować się do wizyty u dermatologa i dlaczego warto to zrobić? Dowiedz się jak sprawić, żeby przebieg wizyty był dla Ciebie satysfakcjonujący, a także aby lekarz dermatolog uzyskał wszelkie niezbędne informacje.

Poznaj moje wskazówki i zastosuj się do nich przy okazji wizyty u dermatologa. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że wyniesiesz z takiej wizyty dużo więcej.

Kim jest dermatolog?

Dermatolog to lekarz zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem chorób skóry twarzy, ciała oraz głowy, a także przydatków skóry, czyli włosów i paznokci. Możesz udać się do niego w przypadku takich zmian skórnych lub chorób jak m.in. atopowe zapalenie skóry, łojotokowe zapalenie skóry, łysienie androgenowe, alergiczne reakcje skórne, wypadanie włosów i grzybice.

Lekarz dermatolog posiada również wiedzę na temat ogólnoustrojowych chorób, które mogą objawiać się na skórze.

Jak wybrać dermatologa dla siebie?

Znalezienie lekarza, który będzie dla Ciebie odpowiedni, może nie być takie proste. Warto zastanowić się czego oczekujesz i na czym najbardziej Ci zależy, np. jakie cechy lub doświadczenie powinien mieć dany dermatolog.

Proponuję posiłkować się opiniami na sprawdzonych portalach zrzeszających lekarzy. Wybierając dermatologa zwróć uwagę na specjalizację lekarza oraz dodatkowe kursy i kierunek w którym się rozwija. Pomocne może być prześledzenie kariery naukowej i miejsc pracy oraz szkoleń danego lekarza. To, co również może być istotne to sprawdzenie z jakich technologii korzysta dermatolog. Czy jest on otwarty na rozwój w tym obszarze czy może zatrzymał się na metodach sprzed wielu lat?

Pamiętaj, że jeśli wybrałaś już jakiegoś dermatologa i nie jesteś z niego zadowolona, to nie wstydź się lub nie obawiaj tylko po prostu zmień dermatologa i idź do innego lekarza. Warto skonsultować się z kimś innym, aby porównać proponowane rozwiązania i leki. Nie jesteś zobligowana kontynuować wizyt jeśli nie jesteś z nich niezadowolona.

Krok po kroku jak przygotować się do wizyty u dermatologa

Krok po kroku przed wizytą u lekarza dermatologa

Nie każda klinika dermatologiczna lub przychodnia posiada dobrze poinformowaną recepcję, która przekaże Ci wszystkie niezbędne informacje na temat tego jak przygotować się do wizyty. Warto samemu się zorganizować i dowiedzieć co robić przed spotkaniem z dermatologiem lub co zabrać ze sobą do gabinetu. Dzięki tej wiedzy wizyta u dermatologa będzie dla Ciebie mniej stresująca, przebiegnie sprawniej i wyniesiesz z niej cenne informacje.

Skóra głowy i włosy

Przed planowaną wizytą nie myj włosów oraz skóry głowy. Nie rób peelingu i nie nakładaj produktów do stylizacji. Lekarz ocenia zachowanie skóry głowy, która nie jest umyta, ponieważ dzięki temu lepiej może sprawdzić ilość sebum, zanieczyszczeń i łoju, łupież oraz suchość i wrażliwość skóry. Najlepiej nie myć włosów dzień lub dwa dni przed wizytą.

Lekarz badający cebulkę włosa będzie musiał wyrwać Ci kilka włosów, aby sprawdzić je pod mikroskopem. Bądź na to psychicznie przygotowana. Jest to kilka włosów, ale dla niektórych osób nawet tak mała ilość może być stresująca.

Skóra twarzy i ciała

Na wizytę przyjdź bez makijażu lub przygotuj się, aby zmyć go w klinice tuż przed wizytą.

Zadbaj, aby włosy nie zasłaniały twarzy. Jeśli nosisz grzywkę, to weź ze sobą opaskę do włosów, spinki lub gumki, aby odsłonić skórę. Podczas wizyty dermatolog potrzebuje łatwego dostępu do skóry, aby móc ją swobodnie obejrzeć i zbadać.

Aby badanie skóry przebiegło prawidłowo, przed planowaną wizytą nie opalaj się i nie korzystaj z solarium. Nie wykonuj również inwazyjnych zabiegów kosmetologicznych, np. laser lub złuszczające kwasy.

Ubierz się wygodnie, aby móc swobodnie odsłonić skórę ciała, której dotyczy problem. Przed wizytą nie nakładaj na skórę balsamów, olejków oraz samoopalaczy.

Paznokcie

W przypadku problemów z paznokciami zwróć uwagę, aby przed wizytą zmyć odżywki i lakier lub usunąć z paznokci inne metody ich stylizacji. Pójdź do lekarza z naturalnymi paznokciami tak, aby mógł on bez problemu ocenić ich wygląd i strukturę.

Wskazówki jak przygotować się do wizyty u dermatologa

Wskazówki jak przygotować się do dermatologa

Wybierasz się na pierwszą wizytę, a może masz zaplanowane kolejne spotkanie. Sprawdź co warto zrobić przed wizytą, aby być w pełni przygotowaną. Zapoznaj się też z aspektami, które są ważne podczas trwania takiej wizyty, a także po niej.

Przed wizytą u dermatologa

  • Określ cel wizyty u dermatologa i Twoje oczekiwania względem postępowania i efektów leczenia.
  • Zapisz pytania dotyczące leczenia, leków i Twojej choroby. Warto przygotować listę wszystkich wątpliwości jakie pojawiają się przed wizytą.
  • Zastanów się, czy są leki, których działania niepożądanego się obawiasz. Omów to szczegółowo z dermatologiem.
  • Wynotuj objawy skórne i zmiany chorobowe, które Ci towarzyszą. Warto dopisać kiedy i w jakich okolicznościach się pojawiły, co negatywnie wpływa na skórę oraz kiedy dochodzi do zaostrzenia objawów.
  • Zapisz co przynosi ulgę i kiedy zmiany skórne się wyciszają.
  • Sprawdź umiejscowienie zmian skórnych, np. czy występują tylko w jednej okolicy czy na całym ciele.
  • Przygotuj wszystkie produkty kosmetyczne, których używasz (zabierz je na wizytę lub zrób zdjęcie składu).
  • Rozpisz swoją rutynę pielęgnacyjną wraz z czynnościami jakie wykonujesz oraz ich częstotliwością.
  • Zrób rachunek sumienia i zastanów się co możesz robić źle w swojej pielęgnacji, np. masz suchą skórę, ale mimo to bierzesz ekstremalnie gorące prysznice lub robisz peeling z drobinkami mając trądzik.
  • Przypomnij sobie ostatnie wizyty u kosmetyczki oraz jakie zabiegi miałaś wykonywane.
  • Pamiętaj o przyjmowanych lekach i produktach ziołowych oraz sprawdź jakie suplementy diety obecnie stosujesz. Wypisz je wszystkie razem z ich wpływem na Twoje samopoczucie i zdrowie.
  • Wynotuj swoje choroby, w tym również choroby autoimmunologiczne i alergie. Pamiętaj, aby podczas wizyty poinformować dermatologa o swoim stanie zdrowia. Zabierz także historię leczenia.
  • Zastanów się jakie choroby występowały lub występują w Twojej rodzinie (łącznie z chorobami skóry), np. łuszczyca, czerniak, choroby serca i tarczycy lub cukrzyca. Jeśli nie masz takiej wiedzy, to warto podpytać członków rodziny.
  • Przygotuj tabelę swoich wyników badań od lekarza rodzinnego lub innego specjalisty. Koniecznie zabierz ze sobą aktualne badania krwi i jeśli miałaś wykonywane, to również testy alergiczne.
  • Warto przypomnieć sobie jakie miałaś operacje lub zabiegi, szczególnie jeśli były one wykonywane w narkozie.
  • Sprawdź kiedy ostatnio byłaś u dentysty i jak wygląda zdrowie Twoich zębów. Stany zapalne w obrębie jamy ustnej mają negatywny wpływ na skórę.
  • Zrób przegląd swojej diety i stylu życia. Zastanów się jakiej jakości są Twoje posiłki i co znajduje się na talerzu. Dieta to również zażywane używki (alkohol i papierosy). Znaczenie ma także sen i ilość stresu.

Podczas wizyty u dermatologa

  • Pamiętaj, aby poinformować lekarza o chorobach, alergiach i lekach, które zażywasz.
  • Jeśli jesteś w trakcie leczenia zaleconego przez innego specjalistę, to poinformowanie o tym lekarza dermatologa jest również konieczne.
  • Bądź w pełni szczera i odpowiadaj na pytania zgodnie z prawdą.
  • Nie wstydź się pokazywać skóry objętej chorobą i dokładnie opowiadaj o swoich dolegliwościach oraz towarzyszących objawach.
  • Nie bój się mówić o swoich preferencjach. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie używać danego produktu jaki zaleca lekarz, to zapytaj czy istnieją alternatywne sposoby stosowania lub inne leki.
  • Rozmawiaj z dermatologiem i nie bój się zadawać pytań.
  • Informuj dermatologa jeśli mówi niejasno i czegoś nie rozumiesz. Poproś o powtórzenie lub wytłumaczenie tematu. Upewniaj się, że rozumiecie się z lekarzem i macie to samo na myśli.
  • W niektórych przypadkach przydaje się wsparcie emocjonalne. Weź ze sobą kogoś bliskiego, kto doda Ci otuchy podczas badania.
Wizyta u dermatologa

Po wizycie u dermatologa

  • Stosuj się do zaleceń lekarza. Leczenie przynosi rezultaty tylko wtedy, gdy jesteś regularna i sumienna.
  • Staw się na wizytę kontrolną i pamiętaj, że przy schorzeniach, które wymagają kilku spotkań te regularne wizyty i kontrole są kluczowe w utrzymaniu zdrowej skóry. Dzięki temu uzyskasz też najlepsze rezultaty leczenia.
  • Jeśli masz ustaloną datę kontroli, ale wydaje Ci się, że skóra jest już zdrowa i wizyta u dermatologa nie będzie konieczna, to wybierz się na nią mimo to. Często myślimy, że choroba ustąpiła, a jest to tylko powierzchowna poprawa. Przerwanie leczenia może skutkować nawrotem choroby i zniweczeniem dotychczasowego progresu w terapii.
  • Jeśli dzieje się coś niepokojącego i zmiany skórne zaostrzają się mimo leków, to umów się na konsultację wcześniej niż zaplanowano. Dopytaj wtedy lekarza, czy wszystko odbywa się zgodnie z planem i czy reakcja skóry jest w normie.

Kolejna wizyta u dermatologa

  • Poinformuj lekarza, czy rezultaty są dla Ciebie zadowalające. Jeśli leczenie nie przynosi rezultatów, to skonsultuj to ze swoim dermatologiem.
  • Powiedz jak zadziałały przepisane leki i terapia, którą zaproponował dermatolog. Omów działania niepożądane jeśli takowe się pojawiły. Zwróć na ten punkt szczególną uwagę jeśli coś jest dla Ciebie uciążliwe.
  • Jeśli lekarz nie wykazuje inicjatywy, to sama poproś o kontrolne badanie skóry.
  • Pytaj i wyjaśniaj wszelkie wątpliwości.
  • Jeśli coś Cię niepokoi, np. wygląd skóry lub działanie leków, to poinformuj o tym dermatologa.
  • Bądź szczera i przyznaj się, jeśli nie stosowałaś się do zaleceń. Jeśli coś jest dla Ciebie niemożliwe do utrzymania, to poproś o alternatywną terapię lub lek.
  • Jeśli w trakcie trwania leczenia wydarzyło się coś, co mogło wpłynąć na jego przebieg, to poinformuj o tym lekarza. Podczas pogorszenia się stanu zdrowia niektóre z leków mogą działać nieprawidłowo. Podobnie jest przy wystąpieniu różnych chorób lub schorzeń – np. biegunka lub wymioty mogą sprawić, że stosowane leki nie zdążą wchłonąć się do organizmu prawidłowo, co ma wpływ na ich skuteczność i leczenie.
  • Bądź cierpliwa. Droga do pięknej skóry i jej zdrowia może być trudna i czasochłonna. W przypadku niektórych chorób skóry jedna wizyta u dermatologa nie wystarczy. Często potrzebna jest też zmiana leku, całej terapii lub włączenie dodatkowych działań.