Podrażnienia po goleniu – jak sobie z nimi radzić?

Podrażnienia po goleniu - jak sobie z nimi radzić?

Podrażnienia po goleniu to zmora i częsty problem wielu kobiet. To, co pojawia się po nim najczęściej to podrażnienia skóry, swędzenie, uczucie pieczenia i czerwone krostki. Po goleniu możesz zauważyć również zaczerwienienie skóry i wrastające włoski. I też pewnie nieraz zdarzyły Ci zacięcia skóry i jej skaleczenia.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się jak golić skórę prawidłowo, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia podrażnień. A jeśli takowe się pojawią, to sprawdź jak sobie z nimi poradzić i co pomoże na podrażnioną skórę.

Czym się golić?

Pierwszym krokiem, który pozwala uniknąć podrażnień skóry podczas golenia to wybór odpowiednego narzędzia. Jest wiele kosmetyków, które pomogą złagodzić podrażnienia, ale co z tego jeśli cały czas masz złą maszynkę lub używasz jej nieprawidłowo.

Na rynku są różne rodzaje maszynek jednorazowych oraz wielorazowych z wymiennymi ostrzami lub żyletką. Polecam kupno maszynki przeznaczonej dla mężczyzn – są one znacznie lepsze.

Proponuję maszynki wielorazowe z wymiennymi główkami lub jeśli czujesz się na siłach, to takie z żyletką. Te drugie wymagają większej uważności, dlatego nie będą odpowiednie dla każdego.

Regularna wymiana maszynki jest jedną z ważniejszych kwestii dotyczących golenia. Ważne, aby narzędzie którego używasz było ostre. Stępiona maszynka to zwiększone ryzyko uszkodzenia skóry i wystąpienia podrażnień.

Kolejna istotna kwestia to dbanie o higienę maszynki. Zawsze powinna być ona czysta. Po każdym użyciu dokładnie umyj swoją maszynkę. Usuń z niej resztki włosów, naskórka i kosmetyków do golenia, które użyłaś. Dobrze spisuje się wtedy szczoteczka do zębów i mocny strumień wody – dzięki nim usuniesz wszystkie zanieczyszczenia zebrane między ostrzami. Dodatkowo możesz swoją maszynkę zdezynfekować.

Aby maszynka dobrze spełniała swoje zadanie ważne jest odpowiednie jej suszenie. Po umyciu maszynki dbaj o to, aby swobodnie wyschła w przewiewnym miejscu. Nie zostawiaj jej w wilgotnej łazience lub, co gorsza, pod prysznicem. Dzięki temu, że maszynka będzie czysta i dobrze wyschnie, to nie rozwiną się na jej powierzchni drobnoustroje takie jak grzyby i bakterie.

Jak golić się prawidłowo – wskazówki

Jak golić się prawidłowo – wskazówki

Podrażnienia po goleniu to wina nie tylko stępionej maszynki, ale również nieodpowiedniej techniki. Poniżej kilka cennych wskazówek i podstawowych zasad, które pomogą Ci zmniejszyć ryzyko podrażnień.

  1. Jeden, dwa dni przed planowanym goleniem warto wykonać peeling. Zrób go specjalną rękawicą, za pomocą szczotki lub wybierz kosmetyki peelingujące. Peeling pozbędzie się martwego naskórka i wygładzi skórę, podniesie lekko włoski i pomoże przebić się tym, które są schowane pod skórą. Dzięki temu zapobiegniesz wrastaniu włosków.
  2. Tuż przed goleniem weź ciepły prysznic lub kąpiel w ciepłej, a nie gorącej wodzie. Czynność ta spowoduje zmiękczenie naskórka i włosków.
  3. Nigdy nie gól skóry na sucho! Robiąc to masz gwarancje, że wystąpią u Ciebie wszelkie możliwe podrażnienia po goleniu – silne pieczenie, zaczerwienienia i stany zapalne. Używaj do golenia produktów, które zagwarantują poślizg – może to być specjalna pianka, krem lub żel do golenia, ale równie dobrze sprawdzi się żel do ciała lub odżywka do włosów. Jeśli Twoja skóra jest podatna na podrażnienia po goleniu i szczególnie wrażliwa, to użyj delikatnej pianki lub żelu do mycia twarzy.
  4. Golenie zawsze przeprowadzaj zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Unikaj golenia pod włos ponieważ potęguje ono ryzyko wystąpienia silnych podrażnień i stanów zapalnych skóry. Stosuj się do tej zasady szczególnie w okolicy bikini.
  5. Goląc się wykonuj ostrzem maszynki delikatne ruchy i nie przyciskaj go zbyt mocno do skóry. Golenie ścina nie tylko włosy, ale również wierzchnią warstwę skóry. Aby nadmiernie jej nie uszkadzać, ważna jest ta delikatność.
  6. Postaraj się, aby podczas golenia nie prowadzić maszynki wiele razy w jednym miejscu. Znacznie zwiększa to ryzyko wystąpienia podrażnień.
  7. Daj sobie czas i postaraj się nie golić w pośpiechu – łatwo wtedy o zacięcie i podrażnienie skóry. Chwila nieuwagi może skończyć się nieestetyczną blizną. Szczególnie uważaj na miejsca w których kości lekko wystają, np. kostki i kolana.

Golenie twarzy – wskazówki

Golenie twarzy u kobiet

Golenie twarzy wśród kobiet staje się coraz bardziej popularne. Dla niektórych z nas jest to konieczność ze względu na kolor i ilość włosków, a dla innych eksperyment pielęgnacyjny.

Bez znaczenia w której grupie jesteś, zwróć uwagę, aby maszynka której używasz była przeznaczona do golenia okolicy twarzy.

Golenie wykonuj na oczyszczonej skórze po zrobionym demakijażu. Zadbaj, aby maszynka miała poślizg. Możesz użyć do tego celu kilka kropli olejku lub produkt myjący do twarzy. Jedną ręką lekko naciągaj skórę, a drugą wykonuj golenie.

Po goleniu, aby wspomóc naturalne procesy regeneracyjne skóry oraz zapewnić jej odpowiednie nawilżenie, nakładaj odżywcze, łagodzące i nawilżające kosmetyki.

Sprawdzą się tutaj różnego rodzaju kremy nawilżające, np. z kwasem hialuronowym. Warto, aby w ich składzie były również ceramidy, wąkrota azjatycka oraz d-pantenol i allantoina, a także emolienty, które przyczynią się do natłuszczenia naskórka.

Jeśli zauważyłaś natychmiastowe zaczerwienienie lub podrażnienie skóry, to z pomocą przyjdzie woda termalna lub łagodząca mgiełka/tonik. Wybierając kosmetyk do zastosowania po goleniu unikaj tych na bazie alkoholu etylowego (alcohol denat).

Goląc twarz uważaj na wszystkie stany zapalne skóry i trądzik – omijaj te miejsca.

Golenie pach – wskazówki

Po ogoleniu pach nie nakładaj na nie antyperspirantów, dezodorantów i produktów z zawartością alkoholu etylowego (alcohol denat).

Pachy najlepiej ogolić przed snem, aby skóra miała czas się zregenerować. Dzięki temu rano nakładając ulubiony antyperspirant czy dezodorant nie narazisz się na dyskomfort, podrażnienia, swędzenie i szczypanie skóry. Nie będzie również dyskomfortu w ciągu dnia, gdy skóra otrze o ubranie, samą siebie lub się spoci.

Golenie bikini – wskazówki

Okolicą, która najbardziej narażona jest na podrażnienia po goleniu jest delikatna skóra bikini. Skóra w tym miejscu jest wrażliwa i cienka, podatna na podrażnienia, zacięcia i wrastanie włosków, których powstanie może spowodować stan zapalny.

Dlatego jeśli golisz się maszynką bądź bardzo delikatna i uważna oraz stosuj się do wcześniej wymienionych zasad. Zmiękczaj włoski, używaj produktu gwarantującego poślizg i gól się zgodnie ze wzrostem włosów.

Po goleniu koniecznie zastosuj produkt, który pomoże przy łagodzeniu podrażnień, odżywi i nawilży skórę.

Dodatkowo noś dobrze dobraną i przewiewną bieliznę z naturalnych materiałów. Unikaj obcisłych i za małych majtek.

Pielęgnacja po goleniu

Pielęgnacja po goleniu

Suchość skóry, jej wrażliwość i podrażnienia po goleniu są dosyć częste, dlatego pielęgnacja skóry po jest tak ważna. Nie pomijaj tego kroku. Po goleniu skóra jest szczególnie spragniona pielęgnacji.

Przy okazji golenia ciała pojawiają się takie pytania: jak dbać o skórę i złagodzić podrażnienia, które powstały? Oraz jak wspomóc procesy regeneracyjne skóry?

Pielęgnacja po goleniu nie jest skomplikowana – ważne, aby się po prostu odbyła. Nie zostawiaj wysuszonej i podrażnionej skóry. Nałóż na nią kosmetyk, który nawilża i łagodzi podrażnienia.

Stosuj również produkty odżywiające i natłuszczające skórę. Nakładaj balsamy, kremy, masła lub olejki.

W swojej pielęgnacji po goleniu stawiaj również na składniki, które regenerują podrażnioną skórę oraz działają na nią łagodząco.

Po jakim czasie znikają podrażnienia po goleniu?

Jak długo musisz borykać się z podrażnioną skórą?

Wiele zależy od tego jakiego stopnia są to podrażnienia.

W przypadku lekkich i powierzchownych zmian wystarczy kilka dni, aby skóra wróciła do równowagi. Jednak jeśli zmiany na skórze są poważne to potrzeba nawet kilku tygodni, aby skóra w pełni się zagoiła.

Kiedy nie można się golić?

Pomijam kwestię, żeby nie golić się wtedy kiedy tego nie chcesz, nie potrzebujesz i nie masz na to ochoty, bo jest to dla mnie oczywiste. Golenie ciała czy twarzy powinno być tylko i wyłącznie Twoją decyzją.

A poza tą oczywistością jest kilka innych sytuacji kiedy bezwzględnie dla zdrowia skóry warto odpuścić golenie:

  • gdy masz jakiekolwiek podrażnienia skóry – po peelingu, kosmetykach, zabiegach, czy w innych przypadkach,
  • jeśli podrażnienia po goleniu są dla Ciebie bardzo uciążliwe (warto poszukać alternatywy, np. depilacja laserowa),
  • przed wizytą na basenie,
  • przed kąpielą w morzu lub oceanie,
  • przez intensywnymi zabiegami u kosmetyczki.

Poza tym:

  • omijaj zmiany skórne: pieprzyki, niedoskonałości, pryszcze i krostki,
  • uważaj na skaleczenia, otwarte rany i świeże blizny,
  • zachowaj ostrożność przy przewlekłych chorobach skóry, np. łuszczycy.