Na czym polega dwuetapowe oczyszczanie twarzy?

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy to ważny element codziennej rutyny pielęgnacyjnej, który jest odpowiedni dla każdego typu skóry. W tym artykule omówię czym jest, kiedy i jak je wykonać oraz jakie możesz użyć do tego celu produkty.

I tak, da się zrobić dobre oczyszczanie skóry w duchu minimalizmu, bez ogromnej ilości produktów do mycia twarzy.

Czym jest dwuetapowe oczyszczanie twarzy?

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy to rodzaj oczyszczania wykonywany w dwóch krokach, ale niekoniecznie musi być robiony dwoma produktami. Te dwa kroki to demakijaż i/lub usunięcie kremu z filtrem oraz mycie twarzy.

Masz problemy skórne, niedoskonałości, zaskórniki, zatkane pory? A może uczucie ściągnięcia skóry, suchość, zaczerwienienia i podrażnienia? Przyjrzyj się swojemu oczyszczaniu i produktom jakich używasz do tego etapu pielęgnacji.

Prawidłowo wykonywane oczyszczanie twarzy pomoże Ci poprawić kondycję Twojej skóry, zadba o jej zdrowie i piękny wygląd.

Czym wykonywać dwuetapowe oczyszczanie twarzy i jakich użyć produktów?

Czym wykonywać dwuetapowe oczyszczanie twarzy?

Do tego rodzaju oczyszczania twarzy potrzebujesz produktów bazujących na olejach i/lub kosmetyków na bazie wody.

Produkty olejowe

Olejowe produkty do oczyszczania twarzy to:

  • mix olejów do demakijażu,
  • olejki myjące do demakijażu i mycia twarzy,
  • balsamy do demakijażu,
  • masełka do demakijażu,
  • mleczka do demakijażu,
  • emulsje do demakijażu i mycia twarzy.

Jeśli chcesz używać czystych olejów lub mieszanek (bez emulgatora) to upewnij się, że są odpowiednie dla Twojej skóry. Warto przypilnować aby dokładnie usunąć pozostałości oleju i tłustą warstwę, którą zostawiają. Zrobisz to w drugim kroku dwuetapowego oczyszczania skóry. Niedopilnowanie tego może być powodem powstawania zaskórników, niedoskonałości i zapchanych porów.

Kiedyś byłam fanką używania czystych olejów do pierwszego kroku. Teraz to odradzam, ponieważ przy tej metodzie musisz używać ściereczki aby ściągnąć olej wraz z makijażem. W ten sposób codziennie pocierasz twarz i fundujesz jej zbędny peeling. Dodatkowo przy cerach suchych oleje do demakijażu mogą usuwać ze skóry cenne lipidy. Jeśli nie wiesz jaką masz cerę sprawdź mój artykuł o rodzajach cer.

Chcesz w dwuetapowym oczyszczaniu twarzy wybrać olej? Polecam, abyś wykonywała je olejkiem myjącym czyli produktem z emulgatorem. Taki kosmetyk łączy się z wodą i tworzy emulsję, którą łatwo zmyć samą wodą lub żelem do twarzy. Unikasz dzięki temu zbędnego pocierania skóry.

Zwykle olejki z emulgatorem nie zostawiają tłustego filmu na skórze, ale to oczywiście zależy od produktu. Jeśli taka tłusta warstwa Ci przeszkadza, to nie zniechęcaj się po pierwszej próbie. Przetestuj następnym razem inny produkt.

Produkty bazujące na wodzie

Produkty do oczyszczania bazujące na wodzie to:

  • żele do mycia twarzy,
  • pianki oczyszczające,
  • płyn micelarny.

Pamiętaj, że jeśli używasz płynu micelarnego to zmywaj go ze skóry. Jego działanie to oczyszczanie, więc ma sporą zawartość detergentów, które pozostawione na skórze mogą działać drażniąco i zaburzać naturalną równowagę skóry.

Moja skóra nie lubi pozostawionych na niej środków powierzchniowo czynnych. Od razu piecze, czerwieni się i jest podrażniona. Unikam toników, które mają je w składzie, bo nawet minimalna ilość odbija się na kondycji mojej skóry.

Jeśli chodzi o moc oczyszczania produktów do mycia twarzy to przyjmuje się, że żele do twarzy są zwykle najintensywniejsze w działaniu. Potem są pianki, z działaniem średnim i delikatnym. I na końcu emulsje, mleczka, czyli kremowe konsystencje, które są delikatne i otulające.

Mimo tak przyjętego podziału zawsze warto czytać składy i rekomendacje producenta. Każda marka ma inną zawartość substancji oczyszczających. Pianka piance nie będzie równa i też spokojnie znajdziesz na rynku delikatny żel, np. taki zawierający składniki nawilżające i łagodzące.

Rozwiązaniem może być też używane żelu micelarnego, dlatego, że w przeciwieństwie do płynu micelarnego nie musisz używać płatków kosmetycznych, aby go zmyć.

Minimalistyczne dwuetapowe oczyszczanie skóry twarzy

Minimalistyczne dwuetapowe oczyszczanie skóry twarzy

Wspominałam, że da się przeprowadzić dwuetapowe oczyszczanie twarzy w duchu minimalizmu. Tak, nie potrzebujesz dwóch produktów do dwóch kroków. Możesz postawić na kosmetyk 2w1. Jest to taki produkt, który posłuży Ci w obu etapach mycia twarzy: do demakijażu i usunięcia filtra SPF oraz oczyszczania twarzy.

Ja od dłuższego czasu do obu kroków dwuetapowego oczyszczania twarzy używam żelu lub pianki. Produkty, które wybieram świetnie usuwają makijaż, kremy z SPF oraz inne zanieczyszczenia znajdujące się na skórze.

Inne kompilacje, które próbowałam, to:

  • Mix olejów, ciepła ściereczka do twarzy i potem żel lub pianka.
  • Olejek z emulgatorem do obu kroków.
  • Olejek z emulgatorem do pierwszego etapu, a do drugiego żel lub pianka.

Masz już podstawową wiedzę. Przejdźmy teraz do dwóch etapów tej metody oczyszczania twarzy.

Kroki dwuetapowego oczyszczania twarzy

Krok pierwszy to demakijaż lub zmycie kremu z filtrem. Ważne, aby był dokładny. Ten krok pozwala nam usunąć ze skóry to, co mocno się na niej osadza.

Produkty, które Ci w tym pomogą to wszystkie olejowe i emolientowe formuły, a także produkty, które poradzą sobie z usunięciem makijażu i filtrów SPF.

Krok drugi to mycie twarzy, które ma być skuteczne, ale nieagresywne. Tutaj oczyszczamy to, co pozostało, np. resztki makijażu i zanieczyszczenia z porów skóry.

Kosmetyki, które są ci potrzebnego do tego kroku to żele do twarzy lub pianki do mycia twarzy.

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy krok po kroku

  1. Zacznij od umycia rąk. Nigdy nie zabieraj się do jakichkolwiek działań w obrębie twarzy brudnymi rękoma.
  2. Wybierz swój ulubiony produkt, np. olejek do demakijażu lub masełko. Nałóż dozę na dłonie i rozprowadź po całej twarzy. Zmyj makijaż i/lub filtr SPF. Rób to powoli i dokładnie. Zacznij od oczu i ust, tak aby makijaż miał czas się rozpuścić.
  3. Zmyj to wszystko wodą lub usuń mokrą ściereczką. Nałóż na dłonie kosmetyk wybrany do drugiego etapu, czyli np. żel do twarzy. Rozpień go w dłoniach i powstałą pianę nałóż na wilgotną twarz. Usuniesz w ten sposób resztki olejowego produktu i inne zanieczyszczenia zebrane na twarzy. Bądź dokładna ale delikatna. Nie pocieraj mocno twarzy.
  4. Przemyj twarz wodą i gotowe. Możesz przystąpić do kolejnych kroków swojej pielęgnacji skóry. Nałóż tonik, esencję, krem, serum lub inne produkty, które znajdują się obecnie w twojej rutynie pielęgnacyjnej.

Wskazówki do dwuetapowego oczyszczania twarzy

Wskazówki do dwuetapowego oczyszczania twarzy

Podczas oczyszczania rób delikatny masaż, aby lekko rozgrzać twarz i otworzyć pory.

Wykonując oczyszczanie skóry pamiętaj o linii włosów na czole i przy uszach. Bardzo ważne jest dokładne mycie twarzy. Pamiętaj o okolicy pod linią żuchwy i o szyi, szczególnie jeśli nakładasz podkład również na szyję i uszy.

Nie rekomenduję używania rękawic, szczoteczek i ściereczek. Wydaje się, że dzięki tym gadżetom masz dokładne oczyszczenie skóry, ale tak naprawdę możesz jej zaszkodzić. Jest to codzienny peeling skóry, który wykonywany tak często może naruszać jej naturalną barierę.

Miej osobny ręcznik do twarzy, wymieniaj go regularnie i po każdym użyciu susz dokładnie poza wilgotną łazienką. Jeśli ciężko jest Ci zachować higienę swojego ręcznika to do wycierania twarzy wykorzystaj zwykłe jednorazowe ręczniki papierowe. Nie jest to zbyt ekologiczna opcja, ale przy niektórych problemach skórnych takich jak trądzik warta wdrożenia.

Po oczyszczaniu twarzy nie powinnaś mieć uczucia ściągnięcia, szczypania i dyskomfortu oraz zaczerwienie i swędzenie. Jeśli pojawia się coś takiego, to jest to znak, że masz źle dobrany kosmetyk np. zbyt agresywny i wysuszający.

Wiesz już czym jest dwuetapowe oczyszczanie twarzy, jak i czym je wykonać, więc warto dodać kiedy zdecydować się na taki rodzaj oczyszczania twarzy.

Kiedy wykonywać dwuetapowe oczyszczanie twarzy?

Dwuetapowe oczyszczanie twarzy polecam wykonywać tylko wieczorem i tylko w sytuacji, gdy masz makijaż i/lub krem z filtrem SPF.

Dzięki niemu pozbędziemy się produktów kolorowych i ochronnych, a także zgromadzonego w ciągu dnia sebum, potu, kurzu, zanieczyszczeń środowiska i resztek kosmetyków pielęgnacyjnych.

Rano dwuetapowe oczyszczanie twarzy nie jest nam potrzebne. Wystarczy, że umyjesz wtedy skórę odpowiednim dla ciebie delikatnym produktem do oczyszczania lub nawet samą wodą albo hydrolatem.

Jeśli na noc używałaś bogatej pielęgnacji, odżywczych kremów i masek lub widzisz, że skóra mocno się wyświeca i potrzebuje oczyszczenia, to zdecyduj się na umycie produktem oczyszczającym. Jeśli nic takiego się nie dzieje to spokojnie możesz umyć twarz samą wodą lub przemyć ją hydrolatem lub tonikiem.

Obserwuj swoją skórę, jej zachowanie i reakcje na kosmetyki, które używasz.

Nie czujesz się przekonana lub nie wierzysz w moc oczyszczania twarzy? Przeczytaj na koniec dlaczego oczyszczanie twarzy jest tak ważne oraz jakie mogą być konsekwencje zaniedbań w tym obszarze pielęgnacji.

Dlaczego warto dokładnie oczyszczać twarz?

Dlaczego warto dokładnie oczyszczać twarz?

Oczyszczanie twarzy to niesamowicie ważny etap szczególnie jeśli codziennie nakładasz wiele kosmetyków, malujesz się, stosujesz filtr SPF i utrwalacze make-upu.

Poza produktami, które wklepujesz w swoją skórę, mierzy się ona na co dzień z innymi czynnikami. Każdego dnia jest narażona na zanieczyszczenia z powietrza, kurz i smog. Ma kontakt z patogenami i czynnikami drażniącymi. Poza tym poci się i wydziela sebum.

Po całym dniu na skórze znajduje się więc spora mieszanka różnych zanieczyszczeń, które wieczorem trzeba dokładnie usunąć, aby skóra była gotowa na wieczorną pielęgnację i nocną regenerację.

Nawet najlepsze kosmetyki nie spełnią swojego zadania i Twoich oczekiwań jeśli trafią na nieprzygotowany grunt, zanieczyszczoną skórę i pozostałości makijażu. A przecież po to nakładasz kremy, sera i maseczki, aby skóra mogła czerpać z nich składniki aktywne.

Dokładne oczyszczanie twarzy i odpowiednio dobrane kosmetyki są w stanie poprawić kondycję Twojej skóry. Pomogą zadbać o jej zdrowie i wygląd.

Nieprawidłowe oczyszczanie skóry lub jego brak często powoduje niedoskonałości, powstawanie zaskórników, zatkane pory oraz nadmierną produkcję sebum, a także suchość, podrażnienia i zaczerwienienia.

Nie daj się zwariować

Pamiętaj, żeby w ramach codziennego oczyszczania twarzy wszystko robić z głową. Nie warto przesadzać z ilością kosmetyków i kroków. Zbyt częste i agresywne oczyszczanie odziera skórę z tego co sobie dla własnego komfortu i bezpieczeństwa wyprodukowała czyli z jej naturalnej bariery, która ma chronić przed drobnoustrojami.

Nie dajmy się zwariować i zmanipulować jakąś modą na 10 kroków, bo może nam to wcale nie wyjść na dobre.

Oczyszczanie twarzy to ważny element codziennej pielęgnacji. Dla mnie jest przyjemnym rytuałem, a nie przykrym obowiązkiem. Fajnie jeśli i Ty tak właśnie do tego podejdziesz i mimo dużego zmęczenia, zanim położysz się spać, zmyjesz dokładnie swój makijaż.