Czym są kosmetyki raw?

Czym są kosmetyki raw?

Raw to angielskie słówko które oznacza nieobrobiony, żywy, czysty i surowy. Kosmetyki raw to inaczej surowe kosmetyki naturalne.

Są one najczęściej robione na świeżo, w małych partiach. Do produkcji wykorzystuje się tak zwaną metodę na zimno. Oznacza to, że formuły kosmetyków raw oraz ich składniki są przetwarzane bez użycia ciepła lub w niskiej temperaturze – maksymalnie 40°C.

Tradycyjne kosmetyki są często wytwarzane w temperaturze około 80°C lub nawet wyższej. Podgrzanie wielu surowców sprawia, że tracą one składniki odżywcze.

Charakterystyka kosmetyków raw

Produkcja kosmetyków i przetwarzanie surowców metodą na zimno pozwala zachować wszystkie witaminy i antyoksydanty zawarte w roślinach. Sprawia że finalny produkt ma więcej cennych dla skóry właściwości i dobroczynnego działania. Kosmetyki raw są pełne zdrowych składników odżywczych, bioaktywnych i różnorodnych, nienaruszonych i żywych.

Nurt kosmetyków raw powinien działać w zgodzie z naturą. Produkcja i pozyskiwanie surowców ma szanować przyrodę, rośliny i owady jednocześnie zachowując jak najwięcej składników odżywczych tych surowców, tak aby dać konsumentom silnie bioaktywny produkt.

Kosmetyki mogą być w 100% raw lub w jakiejś części, np. w 70%. Jeśli marka decyduje się na produkty nie w pełni surowe to musi zwracać uwagę, aby łącząc składniki surowe z niesurowymi dalej można było stworzyć produkt na zimno, bez jego podgrzewania.

W kosmetykach raw znajdziesz bogactwo:

 • antyoksydantów, np. fitosteroli i karotenoidów,
 • chlorofili z zielonych części roślin,
 • niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych,
 • witaminy, np. witaminę E i C.
 • minerały.

Konsystencje i rodzaje kosmetyków raw

Konsystencje i rodzaje kosmetyków raw

Surowe produkty kosmetyczne mogą występować pod różną postacią: surowe kremy, miodowe oleożele, bogate i gęste oleje oraz produkty sypkie jak maseczki z glinek, a także wodne w formie mgiełek, np. woda kokosowa.

Produkty raw mogą więc posłużyć Ci do mycia i demakijażu twarzy – usuną makijaż i zanieczyszczenia. Sprawdzą się także przy dwuetapowym oczyszczaniu skóry. Wykorzystaj je również jako balsam do ciała, dłoni i stóp. Surowe kosmetyki będą świetnym serum i maską do twarzy. Użyj ich jako krem pod oczy, olejek do włosów. Wykorzystaj je także do nawilżania i odżywiania ust.

Składniki kosmetyków raw

Składniki, które wchodzą w skład danego kosmetyku raw również muszą być surowe. Nie mogą być podgrzewane, wytwarzane i przetwarzane w temperaturze powyżej 40°C.

Składniki raw są nieprzetworzone chemicznie, mogą być jedynie przetwarzane fizycznie. Do przetwarzania fizycznego zaliczamy np. mielenie nasion lub wyciskanie oleju z pestek.

Składnikami raw są:

 • surowe soki,
 • wyciągi z ziół, kwiatów, traw, pąków, kiełków,
 • ekstrakty z ziół, owoców oraz warzyw, np. z dzikich kwiatów lub z banana
 • żywice drzew, np. z drzew iglastych, ale również z pąków i liści,
 • tłoczone na zimno oleje, np. oliwa z oliwek, olej z awokado, olej z pestek śliwki,
 • nierafinowane oleje, które mają więcej kolorów i składników odżywczych, np. pomarańczowy olej z rokitnika i czerwony olej z dzikiej róży,
 • tłoczone na zimno masła, np. masło kokosowe, masło kakaowe, masło mango,
 • suszone zioła i przeróżne proszki, np. spirulina, chlorella, acai,
 • miód,
 • miąższe pozyskiwane na zimno, np. aloes
 • glinki suszone na słońcu, np. glinka różowa, glinka biała i glinka niebieska,
 • suszone skórki owoców,
 • liofilizowane owoce,
 • mielone orzechy i nasiona,
 • ekstrakty CO2, np. ekstrakt CO2 z kurkumy.

Czym jest ekstrakcja CO2

Ekstrakcja CO2 to metoda, która jest zgodna z nurtem raw. Dzięki tego typu ekstrakcji można uzyskać bezpieczny ekstrakt (wolny od alkoholu i toksycznych rozpuszczalników), ale mocno skoncentrowany.

Na wybrany surowiec nie działa wysoka temperatura i tlen, więc zachowane są wszystkie cenne składniki zawarte w roślinie (również te wrażliwe na tlen i wysoką temperaturę) oraz naturalne kolory, np. pomarańczowy wskazujący na zawartość karotenoidów.

Przyjmuje się też, że dwutlenek węgla jest jednym z najbezpieczniejszych rozpuszczalników, bo jest obojętny dla naszego organizmu. Do ekstrakcji wykorzystuje się dwutlenek węgla wysokiej czystości. Jest on naturalny – pochodzenia wulkanicznego. Po uzyskaniu ekstraktu dwutlenek węgla odparowuje i nie jest obecny w finalnym produkcie.

Zalety kosmetyków raw

Zalety kosmetyków raw

Surowe kosmetyki to ciekawe produkty na rynku. Dzięki tworzeniu ich metodą na zimno zachowują wszystkie właściwości roślin i ziół, które są w ich składzie. Dostarczasz więc skórze twarzy i ciała nieprzetworzone naturalne składniki.

Najczęściej takie produkty robione są w małych partiach, więc dostajesz kosmetyk, który został zrobiony na świeżo.

Wybierając kosmetyki raw dajesz wyraz miłości nie tylko swojej skórze, ale robisz również ukłon w stronę natury. Wspierasz odpowiedzialne pozyskiwanie surowców, bez naruszania naturalnych ekosystemów oraz ochronę przyrody. Wiele marek angażuje się w pomoc fundacjom i stowarzyszeniom działającym na rzecz lasów, łąk, mórz i oceanów, a także pszczół.

Surowe kosmetyki są ciekawym pomysłem na prezent. Sprawdzą się dla osób, które cenią naturę i to co oferuje.

Kosmetyki raw i ich działanie na skórę

Kosmetyki naturalne raw mają szereg zalet i potrafią dobroczynnie zadziałać na skórę.

Kosmetyki raw są dla skóry witaminowym koktajlem pełnym antyoksydantów i bioaktywnych substancji.

Produkty te zapewniają skórze twarzy i ciała pełen przekrój naturalnych nieprzetworzonych składników odżywczych oraz związków, które mogą działać leczniczo.

Stosując produkty raw na ciało i skórę twarzy możesz wiele zyskać. W zależności od tego co w danym kosmetyku się znajduje i jakie marka dobrała roślinne składniki, możesz zauważyć że Twoja skóra wygląda lepiej, bo m.in.:

 • skóra jest wygładzona, miękka i elastyczna,
 • podrażnienia i zaczerwienienia zostały zniwelowane,
 • skóra jest nawilżona i odżywiona,
 • przebarwienie na twarzy zostały lekko rozjaśnione,
 • skóra szybciej się regeneruje,
 • zniknął ze skóry nadmiar sebum, a także wyciszyły się stany zapalne.

Oczywiście to jak Twoja skóra zareaguje na dany kosmetyk raw zależy od tego jakie ma on w sobie składniki odżywcze. Dowiedz się jakie rośliny wybrała do swojego produktu marka, na którą się zdecydowałaś. Sprawdź, czy będą one odpowiednie dla Twojej skóry i ich działanie pokryje się z Twoimi obecnymi potrzebami w pielęgnacji.

Wyzwania w tworzeniu kosmetyków raw

Wyzwania w tworzeniu kosmetyków raw

Naturalne kosmetyki raw są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą zadbać o zdrowy wygląd skóry z jedoczesnym poszanowaniem środowiska naturalnego. Jednak tworzenie tego typu produktów jest trudnym procesem. Marka, która zdecyduje się na kosmetyki raw, musi liczyć się z ogromem pracy i wyzwań.

Cała formulacja kosmetyków musi odbywać się na zimno lub do 40°C. To sprawia, że proces wytwarzania takiego raw produktu jest czasochłonny i często uciążliwy.

Z jednej strony producent musi pilnować temperatury (temperatury surowców, całej masy i jej recepturowania). Musi też zwrócić uwagę jaka jest temperatura topnienia danego surowca. Na przykład przy maśle kakaowym jest to 37°C, więc bardzo blisko tej maksymalnej normy 40°C.

A z drugiej strony pozostaje kwestia łączenia wszystkich składników w finalny kosmetyk. Składniki trzeba mieszać długo i bardzo dokładnie. Muszą idealnie się połączyć, tak, aby były stabilne i nie rozwarstwiały się. Zdarza się, że jakiś surowiec trzeba dodawać bardzo powoli i uważnie, wręcz kropelka po kropelce.

Producent musi pamiętać o tym, że nie wszystkie składniki są raw, np. wymogów surowości nie spełniają hydrolaty i olejki eteryczne ponieważ są one destylowane w wysokiej temperaturze.