Pielęgnacja stóp: przewodnik

Pielęgnacja stóp: przewodnik

Prawidłowa pielęgnacja stóp powinna stanowić ważny element Twojej codziennej rutyny. Skóra na stopach jest prawie dwukrotnie grubsza od skóry na reszcie ciała. Jest na niej mało gruczołów łojowych, a sporo gruczołów potowych, więc skóra łatwo ulega przesuszeniu, może pękać i stawać się zrogowaciała.

Poza tym stopy to ważna część naszego ciała. To na nich spoczywa największy ciężar, one utrzymują nasze ciało i dzięki nim możemy się przemieszczać. Jak zatem należy o nie dbać?

Pielęgnacja stóp krok po kroku

O skórę stóp najchętniej dbamy wiosną i latem, mając motywację nadchodzącymi ciepłymi dniami. Zaczynamy przykładać się do codziennej pielęgnacji stóp aby móc bez skrępowania założyć klapki i sandały.

Z kolei jesień i zima to okres w którym zaniedbujemy nasze stopy. Odkładamy na później ich pielęgnację, zakładając grube skarpety i zakryte buty.

Trzeba pamiętać o tym, że zadbane stopy zagwarantuje tylko ich regularna pielęgnacja. Zniszczonej skóry pięt i stóp nie odratujesz w kilka godzin lub dzień przed ważnym wyjściem.

Zdecydowanie lepiej dbać o stopy systematycznie i delikatnie, tak aby nie musieć chwytać się potem drastycznych metod. Ta regularność dzisiaj to mniej pracy i stresu jutro.

1. Kąpiel stóp w ciepłej wodzie

Kąpiel stóp w ciepłej wodzie

Kąpiele stóp rozluźniają zmęczone mięśnie i stawy, relaksują i rozgrzewają. Po kąpieli stóp skóra staje się gładka i miękka.

Moczenie stóp wykonuj w ciepłej wodzie z dodatkiem soli do kąpieli, olejku z drzewa herbacianego, suszonych ziół lub roślinnych olejów. Oleje zapewnią skórze odżywienie i poprawią jej elastyczność. Sole do kąpieli – szczególnie sól z morza martwego, dostarczą stopom cennych minerałów. A zioła i olejki eteryczne w zależności od właściwości zadziałają antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i odświeżająco.

2. Peeling stóp

Usuwanie martwego naskórka jest kolejnym krokiem w pielęgnacji stóp. Najczęściej do tego celu wybieramy skarpetki złuszczające, pumeksy i narzędzia ze specjalną żyletką.

Ważne, aby wybrać odpowiednią metodę usunięcia zrogowaciałej skóry. Niedelikatne działanie może spowodować uszkodzenia naskórka i odwrotny efekt do zamierzonego. Nieumiejętne i zbyt inwazyjne złuszczanie może być więc dla naszej skóry szkodliwe.

Pumeks do stóp przez swoją porowatą strukturę zbiera wilgoć, bakterie i grzyby. Ostrymi narzędziami możemy zranić skórę, a także naruszyć odciski i modzele. Produkty kwasowe z kolei nie działają wybiórczo, więc nakładając skarpetki złuszczające lub krem z kwasami nie usuwasz tylko zrogowaciałego naskórka, ale również ten zdrowy. Nadmierne złuszczanie naskórka może spowodować podrażnienia, przesuszenia i dyskomfort, a w niektórych przypadkach nawet ból.

Wszystkie tak agresywne działania pobudzą naskórek do szybszego wytwarzania nowych komórek. Sprawi to, że skóra staje się jeszcze grubsza, narasta szybciej i intensywniej. Przyspieszamy jej proces rogowacenia.

Warto też dodać, że na zdrowych stopach nie pojawia się nadmierne rogowacenie naskórka. Reklamy i marketing wmówiły nam, że pięty mają być gładkie jak u niemowlaka. Skóra na stopach jest grubsza i twardsza – to normalne. Odczujesz to szczególnie w punktach stycznych stopy czyli tam gdzie stopa jest najbardziej obciążona – na piętach, zewnętrznych krawędziach stóp oraz na opuszkach palców.

Zamiast agresywnego działania proponuję delikatne ścieranie naskórka, które będzie dla stóp bezpieczne. Do tego celu użyj:

  • polerki do stóp, wykonanej z korundu,
  • tarki do stóp, papierowej lub szklanej,
  • peelingów – sprawdzą się peelingi gruboziarniste i drobnoziarniste oraz peelingi solne.

Aby dobrze pielęgnować stopy nie potrzebujesz specjalnych kosmetyków. Możesz wykorzystać to, co masz w domu. Peeling do ciała również pozwoli na usunięcie martwego naskórka ze stóp, tak samo jak nieużywany peeling do twarzy, który Ci się nie sprawdził.

3. Nawilżanie stóp

Nawilżanie stóp

Domowa pielęgnacja stóp nie może obejść się bez ważnego kroku jakim jest nawilżanie. Odpowiednio dobrany produkt wspomoże nawodnienie i regenerację skóry. W tym artykule poznasz zasady prawidłowego nawilżania skóry.

Do pielęgnacji skóry stóp możesz wybrać różnego rodzaju kosmetyki:

  • krem nawilżający i odżywczy,
  • maski do skóry stóp,
  • skarpetki nawilżające,
  • produktu olejowe,
  • masła roślinne, np. masło shea i masło kakaowe,
  • roślinne oleje, np. olej ze słodkich migdałów, olej awokado, olej słonecznikowy, oliwa z oliwek.

Kosmetyki do stóp najczęściej mają takie składniki jak mocznik, gliceryna, witaminy A i E. Warto zwrócić uwagę na zawartość olejków eterycznych – niektóre z nich mają działanie odświeżające, przeciwgrzybicze i antybakteryjne, m.in. olejek z drzewa herbacianego. Szukaj w składzie również takich olejków jak olejek eteryczny z rozmarynu, mięty, lawendy oraz goździkowy.

Jeśli Twoja skóra stóp jest wymagająca i potrzebuje intensywnej kuracji, to po nałożeniu kremu lub innego wybranego przez Ciebie produktu nałóż bawełniane skarpetki. Możesz do tego celu użyć zwykłych skarpetek, które masz w domu lub kupić w drogerii specjalne przeznaczone do tego celu. Skarpetki dostępne w sklepach najczęściej wykonane są z tworzyw podobnych do silikonu. Dzięki temu zapewniają one okluzję i wspomagają wchłanianie kosmetyków. Takie zabiegi szczególnie polecam na noc.

Nie przejmuj się jeśli nie masz pod ręką kremu dedykowanego skórze stóp. Spokojnie do tego celu możesz użyć swojego balsamu do ciała, masła lub oleju, który masz obecnie w pielęgnacji. Do pielęgnacji stóp możesz też wykorzystać krem do twarzy, który Ci się nie sprawdził.

Nakładając swój produkt do stóp zrób przy okazji krótki masaż. Zapewni on poprawę krążenia i zrelaksuje spięte mięśnie. Uciskaj stopy dłońmi, ugniataj je i wykonuj głaskanie.

Pielęgnacja paznokci

Pielęgnacja paznokci

Paznokcie są nieodłącznym elementem pielęgnacji stóp. A regularne oglądanie stóp pozwoli Ci kontrolować ich stan oraz wyłapać nieprawidłowości.

Trzymaj się tych kilku zasad, aby cieszyć się zdrowymi i mocnymi paznokciami:

  • Paznokcie obcinaj zawsze po kąpieli lub prysznicu, wtedy kiedy są miękkie. Przycinaj je na prosto aby nie zahaczały o bawełniane skarpetki. Boki paznokci lekko zaokrąglij pilniczkiem. Obcinając paznokcie w ten sposób zapobiegasz ich wrastaniu.
  • Wybieraj ostre i czyste narzędzia. Upewnij się, że nie ma na nich rdzy i resztek naskórka. Nie dziel się swoimi narzędziami do pielęgnacji paznokci, nawet z rodziną i przyjaciółmi.
  • Wybieraj szklane lub papierowe pilniczki, które są delikatniejsze i nie szarpią płytki paznokcia.
  • Skórki dookoła paznokci odsuwaj drewnianym patyczkiem do manicure.
  • Do malowania paznokci używaj naturalnych i nietoksycznych lakierów, które nie zawierają fosforanu trifenylu, ftalanu dibutylu, kamfory, ksylenu, pochodnych formaldehydu oraz toluenu.
  • Przy bardzo łamliwych i kruchych paznokciach stosuj wzmacniające odżywki i sera.
  • Jeśli masz suche i odstające skórki przy paznokciach to nakładaj na nie odżywcze masło lub olej.

Kiedy udać się do specjalisty

Kiedy udać się do specjalisty

Domowa pielęgnacja stóp może zdziałać wiele dobrego. Aby ją wspierać, warto wybrać się czasem do specjalisty.

Kosmetyczka

W gabinetach kosmetycznych możesz wykonać zabiegi pielęgnacyjne i upiększające stopy. Uzyskasz również porady jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja stóp. Kosmetyczka doradzi co zrobić, gdy pojawia się nieprzyjemny zapach stóp, jak pozbyć się martwego naskórka i co będzie dobre dla Twojej skóry stóp.

Podolog

Wizyta u podologa pozwoli na wykrycie różnego rodzaju nieprawidłowości, schorzeń stóp i dermatoz. Wybierz się do niego jeśli Twoja skóra stóp ma odciski i modzele lub zauważyłaś duże ilości zrogowaciałego naskórka oraz narasta on nadmiernie. Wizyta będzie pomocna również w przypadku, gdy dokuczają Ci pękające pięty lub wrastające paznokcie. Poza tym podolog da wskazówki na temat codziennej pielęgnacji stóp.

Dermatolog

Wizyta u dermatologa pozwoli na wykrycie różnego rodzaju nieprawidłowości na Twojej skórze stóp. Dermatolog sprawdzi jak wygląda skóra oraz płytka paznokcia, np. czy masz jakieś infekcje grzybicze. W razie potrzeby może przepisać specjalistyczne preparaty i zaproponować leczenie. Jeśli lekarz zauważy inne niepokojące objawy to skieruje Cię na dodatkowe badania. Niedobory niektórych witamin mogą przyczyniać się do odwodnienia naskórka, a choroby takie jak niedoczynność tarczycy i cukrzyca mogą wpływać na wygląd skóry stóp.

Fizjoterapeuta

Fizjoterapeuta z kolei będzie wsparciem gdy doszło do deformacji stóp, gdy pojawił się ból i dyskomfort albo gdy masz jakieś kontuzje i urazy stóp. Udaj się do fizjoterapeuty również wtedy, gdy czujesz, że Twoja podeszwa stopy ma spięte mięśnie lub bolą Cię stawy stóp. Zdrowe stopy są ważne aby utrzymać prawidłowe funkcjonowanie mięśni i stawów całego ciała.

Jak jeszcze zatroszczyć się o stopy

Jak jeszcze zatroszczyć się o stopy

Regularne oglądanie stóp będzie dla Ciebie świetną wskazówką czego stopy potrzebują i jak się o nie zatroszczyć, a także kiedy poszukać pomocy.

Obserwuj swoje stopy na co dzień, szczególnie po wizycie w miejscach publicznych gdzie chodzi się na boso: baseny, szatnie, sauny, siłownie, wspólne prysznice. W służbie zdrowej skóry nie ignoruj żadnych dolegliwości i zmian na na jej powierzchni.

Zwracaj uwagę na wygląd na pięty, palce i podeszwę stopy, a także jak wygląda Twoja płytka paznokciowa. Sprawdzaj skaleczenia i odciski – wczesne wyłapanie takich zmian ułatwi leczenie i zapobiegnie komplikacjom.

Pamiętaj, aby dokładnie wycierać mokre stopy. Szczególną uwagę zwróć na okolice między palcami, ponieważ wilgotne i ciepłe środowisko to miejsce, gdzie mogą pojawić się infekcje grzybicze.

Noś skarpetki dobrane do Twoich stóp. Za ciasne skarpetki będą uciskać i utrudniać krążenie krwi. Z kolei te za luźne będą zsuwać się w bucie, ocierać i powodować dyskomfort, a nawet drobne ranki czy odciski. Wybieraj skarpetki z miękkiego materiału. Polecam bawełnę, włókna konopne i bambusowe.

Wybieraj odpowiednie i dopasowane obuwie. Ciasne buty i wąskie czubki zgniatające palce nie są dobrym wyborem. Zdecyduj się na takie buty, które zapewniają komfort stóp. Buty powinny być wygodne, wykonane z miękkiego materiału, naturalnego i zapewniającego przewiew. Zamknięcie stóp w ciasnym bucie przyczyni się do intensywniejszej pracy gruczołów potowych oraz może spowodować nieprzyjemny zapach stóp

Dbaj o higienę swojego obuwia. Pamiętaj aby regularnie prać i czyścić je w środku, wymieniać wkładki oraz używać preparatów bakteriobójczych i antygrzybicznych. Dobrym rozwiązaniem jest oddanie butów do ozonowania – zrobisz to w każdej pralni, u podologa i w niektórych gabinetach kosmetycznych. Ozon skutecznie dezynfekuje buty, usuwa z nich bakterie i grzyby, a także nieprzyjemny zapach.

Kiedy tylko masz okazję chodź także na boso. Daj swoim stopom odpocząć od skarpetek i butów. Spróbuj chwilę pospacerować po plaży lub trawie.