Jak dbać o nawilżenie skóry?

Jak dbać o nawilżenie skóry?

Nawilżenie to ważny krok w codziennej pielęgnacji skóry. Odpowiednie nawilżenie skóry gwarantuje jej zdrowy wygląd, ponieważ woda zawarta w skórze wspomaga prawidłowy przebieg procesów komórkowych.

Nawilżanie skóry jest istotne w pielęgnacji skóry każdego rodzaju, również w przypadku cery tłustej.

Jest to także element pielęgnacji skóry o którym powinnaś pamiętać przez cały rok – również zimą.

Podstawowe pojęcia niezbędne do zrozumienia nawilżenia skóry

Nawilżenie skóry umożliwia jej fizjologiczne funkcjonowanie. Aby lepiej zrozumieć swoją skórę i jej procesy warto zapoznać się z trzema pojęciami: płaszcz hydrolipidowy skóry, naturalny czynnik nawilżający NMF oraz przeznaskórkowa ucieczka wody TEWL.

1. Płaszcz hydrolipidowy skóry

Płaszcz hydrolipidowy skóry jest inaczej nazywany barierą lub warstwą hydrolipidową skóry. Jest to cienki ochronny film na skórze. Składa się on z wody, sebum (łoju) i potu. Woda pochodzi z potu z gruczołów potowych, a sebum z gruczołów łojowych.

Zdrowa i szczelna bariera hydrolipidowa wpływa na nawilżenie i natłuszczenie skóry oraz zapobiega utracie wilgoci z naskórka. Poza tym chroni skórę narażoną na niekorzystne czynniki zewnętrzne jak warunki atmosferyczne: mróz, wiatr, słońce i promieniowanie UV, a także smog, działanie wysokiej temperatury i klimatyzacji. Bariera hydrolipidowa chroni również przed wirusami, bakteriami, grzybami i wolnymi rodnikami.

Jeśli chcesz zachować skórę w dobrej kondycji i zdrowiu to pamiętaj, aby w Twojej pielęgnacji skóry było miejsce na zadbanie o płaszcz hydrolipidowy. Uczucie ściągnięcia, przesuszona skóra twarzy, duża ilość suchych skórek to jedne z objawów naruszonego płaszcza hydrolipidowego skóry. Jeśli chcesz się dowiedzieć jak odbudować zaburzoną barierę hydrolipidową skóry to przeczytaj podlinkowany artykuł.

2. NMF – naturalny czynnik nawilżający

Naturalny czynnik nawilżający NMF (Natural Moisturizing Factor) to mieszanka rozpuszczalnych w wodzie substancji. NMF wspiera nawilżenie skóry i jej prawidłowe procesy złuszczania, wiążę wodę w naskórku i chroni skórę przed wysuszeniem.

NMF powstaje, gdy skóra wydziela sebum i sebum, a także podczas naturalnych procesów rogowacenia skóry.

W skład naturalnego czynnika nawilżającego wchodzą: humektanty, czyli składniki nawilżające, m.in. kwas mlekowy i jego sole, mocznik, aminokwasy i cukry.

Na obniżenie NMF w skórze ma wpływ płeć, genetyka, naruszona bariera hydrolipidowa skóry, niekorzystne czynniki zewnętrzne (słońce, wiatr, klimatyzacja) oraz takie choroby jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry. Warto również pamiętać, że produkcja NMF spada wraz z wiekiem.

3. TEWL – przeznaskórkowa ucieczka wody

Przeznaskórkowa ucieczka wody TEWL (Transepidermal Water Loss) to proces polegający na tym, że woda znajdująca się wewnątrz ciała paruje przez warstwę rogową naskórka. Tego zjawiska nie można zaobserwować gołym okiem. Istnieje specjalne badanie umożliwiające sprawdzenie poziomu przeznaskórkowej utraty wody (badanie TEWL).

TEWL jest naturalnym i potrzebnym procesem, bo dzięki niemu nasz organizm się schładza, zapobiegając w ten sposób przegrzaniu np. podczas wysiłku fizycznego.

Wszystko jest w porządku jeśli TEWL przebiega prawidłowo. Zdarza się jednak, że woda ucieka zbyt szybko, co powoduje odwodnienie skóry. Przyczyny przesuszenia się skóry i zbyt szybkiej ucieczki wody to zaburzona bariera hydrolipidowa skóry, nieprawidłowa pielęgnacja, działanie czynników zewnętrznych oraz choroby.

Czego szukać w kosmetykach? Co najlepiej nawilża skórę twarzy?

Co najlepiej nawilża skórę twarzy?

Zadbanie o nawilżenie skóry nie musi być pracochłonne i trudne. Warto po prostu wiedzieć jakich szukać kosmetyków i co powinno być w ich składzie. W swojej codziennej pielęgnacji nawilżającej warto wybierać takie substancje aktywne jak m.in.:

  • kwas hialuronowy,
  • ekstrakty roślinne (aloes, zielona herbata, algi, siemię lniane),
  • hydrolaty,
  • mocznik,
  • trehaloza,
  • kwas mlekowy,
  • arginina,
  • gliceryna,
  • ksylitol,
  • skwalan,
  • d-pantenol (prowitamina B5),
  • naturalne masła i oleje roślinne, m.in. masło shea i masło kakaowe, olej arganowy i olej z kiełków pszenicy – przeczytaj poniżej dlaczego ich obecność potrzebna jest do prawidłowego nawilżenia skóry.

Jak prawidłowo aplikować kosmetyki, aby zapewnić dobre nawilżenie skóry?

Jak prawidłowo aplikować kosmetyki

Nawilżanie skóry to nie tylko wybór odpowiednich składników aktywnych, ale również prawidłowa kolejność aplikacji kosmetyków. Sprawdź, co zrobić aby zapewnić skórze największą możliwą dawkę nawilżenia i to podczas jednej rutyny pielęgnacyjnej.

1. Humektanty zawsze w towarzystwie emolientów

Humektanty to substancje nawilżające i wiążące wodę w naskórku. Zaliczamy do nich m.in. kwas hialuronowy.

Emolienty to substancje natłuszczające i tworzące na skórze okluzję, która chroni przed utratą wody z naskórka. Uzupełniają one niedobory lipidów w skórze i dostarczają jej kwasy tłuszczowe. Naturalne emolienty zawierają też cenne dla skóry witaminy. Zaliczamy do nich wszystkie naturalne masła, oleje i woski roślinne.

Najlepsze efekty i pełne nawilżenie skóry osiągniesz łącząc te dwie grupy. Jeśli nałożysz same humektanty to nawilżenie szybko ucieknie ze skóry. Z kolei emolienty nałożone solo natłuszczą skórę, ale jej nie nawilżą.

Wybierając kosmetyk nawilżający zwróć uwagę, aby miał w swoim składzie humektanty i emolienty.

Jeśli w swojej pielęgnacji stawiasz na półprodukty, to stosowany przez Ciebie np. kwas hialuronowy musi mieć emolientowego towarzysza, np. Twój ulubiony olej. Dzięki takiemu połączeniu zapewnisz skórze nawilżenie (kwas hialuronowy), dostarczysz jej cennych substancji odżywczych i uzupełnisz kwasy tłuszczowe w skórze (olej).

W zależności od rodzaju cery proporcje pomiędzy ilością humektantów a emolientów będą różne. Cera tłusta potrzebuje mniejszej ilości emolientów niż jest to w przypadku cery suchej, podobnie jak rodzaj emolientów. Cery tłuste lepiej tolerują lekkie emolienty podobne budową do sebum, np. skwalan i olej jojoba. Dla cery suchej z kolei lepsze będą bogate masła i otulające oleje.

2. Lżejsze formuły pierwsze

Nakładając kosmetyki zwróć uwagę, aby lżejsze formuły nakładać jako pierwsze i potem na nie produkty bogate i bardziej treściwe.

Lekką konsystencję, np. hydrolaty, toniki, esencje i maseczki nawilżające oraz sera żelowe, aplikuj jako pierwsze. Po chwili nakładaj bardziej treściwy kosmetyk, np. kremy, sera olejowe lub ulubione oleje roślinne.

3. Warstwowe nakładanie kosmetyków

Używając kosmetyki zastosuj kanapkową metodę ich aplikacji, czyli nakładaj je warstwowo. Tak jak już wspominałam, najpierw humektanty i lżejsze formuły, potem emolienty i bardziej treściwe produkty.

Przy nawilżaniu skóry ważne jest, aby nakładać te produkty jeden po drugim, zanim poprzedni zdąży całkowicie się wchłonąć. Przykładowo: na wilgotną od toniku skórę nakładasz produkt z kwasem hialuronowym, a zanim ten zdąży się wchłonąć, aplikujesz serum olejowe.

Zwróć uwagę, aby produkty, które wybierasz, uzupełniały się i nie dublowały składników aktywnych. W miarę testowania zauważysz jakie formuły i które z Twoich kosmetyków grają ze sobą najlepiej.

Warstwowa pielęgnacja może być złożona z kilku kosmetyków i być rytuałem w stylu azjatyckim, ale równie dobrze możesz zastosować ją będąc zwolenniczką minimalizmu.

Cera sucha a skóra odwodniona – różnice

Rozważając temat nawilżenia skóry często pojawia się wątpliwość czy masz do czynienia z cerą suchą czy skórą odwodnioną. Poniżej dowiesz się jakie są między nimi różnice.

  • Cera sucha – uwarunkowana genetycznie. Nie masz wpływu na jej zmianę, ale możesz wprowadzić pielęgnację, która odpowie na wszystkie jej potrzeby oraz zapewni odpowiedni komfort. W tym przypadku suchość dotyczy nie tylko twarzy, ale również ciała.
  • Skóra odwodniona – stan przejściowy. Odwodnienie może pojawić się również w przypadku cery tłustej. Najczęściej jest ono konsekwencją nieodpowiedniej pielęgnacji – nadmiernego peelingowania skóry, agresywnego mycia twarzy (ciągłe pocieranie ręcznikiem i stosowanie silnych detergentów do mycia) oraz nadużywania intensywnie działających substancji aktywnych i stosowanie zbyt wysokich stężeń (kwasy, retinol). Odwodnienie nie dotyczy całego ciała, a jedynie obszaru, który był nieprawidłowo pielęgnowany.

Przeczytaj ten artykuł, aby lepiej zrozumieć różnice pomiędzy rodzajem cery a typem skóry.