Zimowa pielęgnacja twarzy

Zimowa pielęgnacja twarzy

Sezonowość dotyczy wielu aspektów naszego życia. Wraz ze zmianą pory roku wymieniamy garderobę, zaczynamy inaczej spędzać czas i zmieniamy dietę. Nie da się ukryć, że wraz z nadejściem krótszych i zimniejszych dni następuje w naszym życiu jakaś zmiana.

A jak jest w aspekcie pielęgnacji? Jak powinna wyglądać zimowa pielęgnacja twarzy? Czy trzeba w ogóle zmieniać dotychczasową rutynę pielęgnacyjną?

W dzisiejszym artykule odpowiem na te i wiele innych pytań dotyczących zimowej pielęgnacji twarzy.

Jakie zima stawia przed skórą wyzwania?

Zima to nie tylko mróz, śnieg i wiatr, ale również zanieczyszczenie powietrza.

Sezon grzewczy sprawia, że powietrze w biurach, mieszkaniach i domach staje się bardzo suche. Nie jest to środowisko w którym nasza skóra czuje się dobrze, ponieważ narusza to jej barierę ochronną. Zaczyna ona reagować przesuszeniem i ściągnięciem.

Dochodzą do tego ciągłe zmiany temperatur. Z nagrzanego domu wychodzisz na hulający wiatr i mróz. Kolejne wyzwanie dla skóry to długie godziny na stoku, łyżwach czy sankach.

Wszystko to może mieć negatywny wpływ na skórę, szczególnie jeśli nie jest na to gotowa i nie ma Twojego wsparcia, czyli odpowiednio dobranej do warunków i potrzeb skóry pielęgnacji.

5 zadań, które powinna spełniać zimowa pielęgnacja

5 zadań, które powinna spełniać zimowa pielęgnacja

Ważne, aby pielęgnacja skóry zimą była przemyślana i dobrana do Twoich potrzeb. Jest jednak kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę. Kluczowe elementy, które zapewniają zimowej pielęgnacji skuteczność to:

1. Działanie ochronne

Ochrona skóry jest szczególnie ważna jeśli długo przebywasz na zewnątrz, w związku z pracą jaką wykonujesz lub podczas uprawiania sportów zimowych. Pomocny będzie tutaj krem ochronny lub cold krem. Zapewni on okluzję i będzie tarczą na mróz i wiatr.

2. Działanie wzmacniające płaszcz hydrolipidowy skóry

Suche powietrze, sezon grzewczy, mróz i źle dobrana pielęgnacja skóry zimą może zaburzyć płaszcz hydrolipidowy skóry. Osłabi to mechanizmy obronne skóry i sprawi, że będzie bardziej podatna na czynniki zewnętrzne. Ważne, aby dbać o płaszcz hydrolipidowy przez cały rok, a nie tylko zimą.

3. Działanie regenerujące

Regeneracja skóry i pielęgnacja wspierająca jej naturalne procesy regeneracyjne to istotny element pielęgnacji w chłodne dni. Zimą na skórze pojawiają się zaczerwienienia i podrażnienia. Każde wyjście na zewnątrz może wiązać się z dużym dyskomfortem. W zimowej pielęgnacji skóry musi być miejsce na działania i składniki, które ukoją skórę zimą i przyniosą jej ulgę.

4. Działanie nawilżające

Zimą skóra bardzo szybko traci wodę. Trzeba zwrócić szczególną uwagę, aby pielęgnacja skóry zimą była taką, która nawilży i nawodni skórę.

5. Działanie odżywiające i natłuszczające

Nawilżenie skóry to nie wszystko. Trzeba do pielęgnacji dodać produkty, które to nawilżenie w skórze zatrzymają i nie pozwolą wodzie tak szybko odparować. Emolienty to ważny element zimowej pielęgnacji twarzy. Tworzą warstwę ochronną i zapobiegającą ucieczce wody z naskórka. Dodatkowo mogą lekko natłuszczać skórę, dodając jej elastyczności. Naturalne emolienty dostarczają skórze m.in. cenne kwasy tłuszczowe.

Jak rozpoznać, że trzeba zmienić zimą pielęgnację?

Jak rozpoznać, że trzeba zmienić zimą pielęgnację?

Nie ma przyjętej zasady, że każdy wraz z pojawieniem się kalendarzowej zimy lub pierwszego chłodniejszego dnia powinien zmieniać pielęgnację. Niektóre skóry nie odczują różnicy i nie będą potrzebowały innego kremu czy produktu do oczyszczania. Wszystko może pozostać u nich bez zmian.

Najbardziej zimę odczują cery suche, skóry wrażliwe i naczynkowe.

Jest kilka sygnałów, które wskazują na to, że Twoja skóra zimą potrzebuje zmiany pielęgnacji. Są to:

  • suchość i szorstkość skóry,
  • pojawienie się suchych skórek,
  • podrażnienia i zaczerwienienia skóry,
  • skóra staje się ściągnięta,
  • pojawia się dyskomfort np. uczucie szczypania i mrowienia skóry.

Jakie składniki aktywne wybierać zimą?

Jest wiele składników aktywnych, które świetnie działają na skórę. W zimowej pielęgnacji twarzy szczególnie warto zainteresować się tymi wymienionymi poniżej:

  • Mocznik – zatrzymuje nawilżenie w skórze i zapobiega jej przesuszaniu, działa zmiękczająco i wygładzająco.
  • Ceramidy – wspomagają odbudowę bariery hydrolipidowej skóry.
  • Skwalan (z trzciny cukrowej lub z oliwek) – przynosi ulgę suchej, spierzchniętej i swędzącej skórze. Niweluje łuszczenie się naskórka oraz poprawia regenerację skóry. Skwalan jest biozgodny ze skórą i podobny do jej sebum.
  • Wąkrotka azjatycka – działa przeciwzapalnie i regeneracyjnie. Zmniejsza zaczerwienienia. Łagodzi i wspomaga gojenie się skóry.
  • Kwas hialuronowy – nawilża i zatrzymuje nawilżenie w skórze wiążąc w niej wodę. Wspiera odbudowę uszkodzeń skóry.
  • Kwas mlekowy – wpływa na nawilżenie skóry, zmniejsza jej szorstkość.
  • Kwas laktobionowy – działa antyoksydacyjnie. Wygładza i nawilża skórę, zmiękcza ją. Łagodzi podrażnienia i wspomaga regenerację skóry.
  • Mleczan sodu – intensywnie nawilża i zatrzymuje wodę w naskórku.
  • Cholesterol – tworzy na skórze lekką warstwę okluzyjną, która zatrzymuje wodę w naskórku. Dodatkowo działa uelastyczniająco i ujędrniająco na skórę.
  • Gliceryna roślinna – nawilża skórę i zatrzymuje wilgoć w naskórku. Wspomaga odbudowę bariery hydrolipidowej.
  • Allantoina – łagodzi podrażnienia i działa na skórę ochronnie.
  • D-pantenol (prowitamina B5) – koi podrażnienia, łagodzi swędzenie i pieczenie skóry. Wspomaga regenerację skóry.
  • Lanolina – zmiękcza i uelastycznia skórę, tworzy na jej powierzchni ochronny film.
  • Probiotyki (szczepy bakterii i grzybów lactobacillus, micrococcus, saccharomyces, bacillus, bifidobacterium) i prebiotyki (inulina, alpha-glucan, ksylitol) – wzmacniają one mikrobiom skóry i jej naturalne procesy ochrony przed czynnikami zewnętrznymi.
  • Witamina E – chroni skórę przed wolnymi rodnikami. Przyspiesza jej regenerację i uelastycznia naskórek.
  • Witamina C – działa antyoksydacyjnie. Nadaje skórze blasku i poprawia jej koloryt. Pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Wspiera regenerację skóry.
  • Wosk pszczeli i miód – regeneruje, odżywia i uelastycznia skórę. Działa przeciwzapalnie i wygładzająco.
  • Naturalne oleje roślinne (jojoba, makadamia, awokado) i masła roślinne (shea, mango i kakaowe) – natłuszczają skórę i tworzą na niej warstwę ochronną, która zapobiega utracie wody z naskórka. Dostarczają skórze witamin, minerałów oraz kwasów tłuszczowych. Wybierając olej lub masło kieruj się swoim rodzajem cery.

Wiele z tych składników świetnie sprawdzi się jeśli masz spierzchnięte usta. Zajrzyj do artykułu o pielęgnacji ust po więcej informacji na ten temat.

Jak powinna wyglądać zimowa pielęgnacja skóry?

Jak powinna wyglądać zimowa pielęgnacja skóry?

Zimowa pielęgnacja przede wszystkim powinna chronić oraz wspomagać regenerację skóry i jej płaszcz hydrolipidowy. Poza tym warto, aby nawilżała i zatrzymywała to nawilżenie w skórze.

Postaw na delikatne oczyszczanie. Wybierz produkty do mycia twarzy, które będą zawierały m.in substancje nawilżające i łagodne detergenty (lauryl glucoside, decyl glucoside, coco-glucoside). Zima to też dobry czas, aby wypróbować olejowe i masłowe produkty do demakijażu twarzy.

Twoja zimowa pielęgnacja w zależności od potrzeb może być pielęgnacją kanapkową czyli wielowarstwową. Składa się ona z kilku produktów, które się uzupełniają i zapewniają skórze porządną ochronę. Jednak wybór jednego kremu też będzie okay. Wybierz wtedy taki, który będzie zapewniał Ci nawilżenie i odżywienie skóry. Koniecznie musi zawierać składniki nawilżające (humektanty) i zatrzymujące nawilżenie w naskórku (emolienty). Zwróć uwagę, aby miał również któryś ze wspomnianych przeze mnie wyżej składników aktywnych.

Jeśli nie chcesz zmieniać pielęgnacji i masz ochotę dalej używać swój dotychczasowy krem nawilżający to jest na to rozwiązanie. Dodaj do niego kosmetyk, który wzmocni lub uzupełni działanie Twojego kremu. Wybierz np. produkt, który dodatkowo będziesz nakładać na swój krem: masło shea czy olejowe serum.

W zimowej pielęgnacji twarzy jest również miejsce na kremy z filtrami UV i na kosmetyki kolorowe. Wybierając produkty do makijażu proponuję płynne podkłady i kremy BB. Zdecyduj się na bogatsze, bardziej nawilżające i odżywiające formuły natomiast sypkie podkłady mineralne zostaw na lato.

Jakie produkty i formuły kosmetyków wybierać zimą?

Zimą wybieraj bogatsze i treściwsze formuły, pełne składników, które regenerują i odżywiają skórę.

Kosmetyki, które świetnie sprawdzą się zimą to:

  • mleczne toniki i gęste esencje,
  • sera dwufazowe i olejowe,
  • bogate gęste kremy i maski,
  • olejowe i masełkowe produkty do oczyszczania i demakijażu skóry,
  • naturalne oleje,
  • naturalne masła.

Zima to dobry czas, aby zrobić kurację retinoidami lub kwasami złuszczającymi. Dodaj je do swojej pielęgnacji twarzy tylko wtedy jeśli:

  • Twoja skóra jest zdrowa i nawilżona.
  • Posiadasz wiedzę jakie kwasy dla siebie wybierać.
  • Rozumiesz jak prawidłowo używać retinol.

Czy zimą muszę zmieniać swoją pielęgnację?

Czy zimą muszę zmieniać swoją pielęgnację?

To pytanie pojawia się w Internecie bardzo często. Mam nadzieję, że po lekturze dzisiejszego artykułu wiesz już jak podejść do tematu.

Możesz zmienić swoją pielęgnację na zimę i często jest to dobre posunięcie, ale nic nie musisz. Ważne, abyś obserwowała jak Twoja skóra reaguje na zmianę pory roku i abyś podążała za jej aktualnymi potrzebami. To zawsze jest najlepsza wskazówka kiedy i czy w ogóle zmieniać pielęgnację.

Czy woda w kremie może zamarznąć w skórze i ją uszkodzić?

Stwierdzenie, że zimą woda zawarta w kremie może zamarznąć w Twojej skórze i ją uszkodzić to jeden z wielu powielanych mitów.

Dlaczego to niemożliwe, aby woda z kremu zamarzła na skórze?

Jest to niemożliwe ponieważ skóra cały czas jest ciepła. Pod skórę przechodzą naczynia krwionośne, które transportują krew, a ta rozprowadza ciepło po całym organizmie. Temperatura naszej skóry i ciała nie spada poniżej 0 stopni Celsjusza, a to przecież w takich warunkach zamarza woda.

Poza tym, w naszej skórze i ciele też znajduje się woda. Pomimo tego, że spędzamy czas w ujemnych temperaturach, ta woda również nie zamarza.

Woda znajdująca się w naszej skórze oraz ta nakładana wraz z kremem po prostu odparowuje. Dlatego tak istotne jest, aby pielęgnacją wzmacniać zatrzymywanie wody w naskórku i przeciwdziałać jej nadmiernemu odparowywaniu. Dzięki mojemu artykułowi wiesz już doskonale jak to robić.