Pielęgnacja ust: przewodnik

Usta to bardzo delikatna część naszej twarzy. Odpowiednia pielęgnacja ust jest kluczowa, aby były nawilżone i miękkie.
Usta najbardziej cierpią zimą i na mocnym wietrze, ale również podczas lotów samolotem oraz gdy zbyt długo przebywamy w klimatyzacji gdzie jest niska wilgotność powietrza. Wargi stają się wysuszone i spierzchnięte, pojawiają się suche skórki i pęknięcia. Możesz mieć nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, szczypania i pieczenia. Skóra wokół ust często jest wtedy zaczerwieniona i bolesna.
Na szczęście pielęgnacja ust jest prosta i intuicyjna. Dbanie o usta nie wymaga rozbudowanej rutyny pielęgnacyjnej. Wiele z nas ma w codziennym nawyku sięganie po pomadkę ochronną. Nie potrzebujesz wielu innych kosmetyków do pielęgnacji ust. Dowiedz się jak może wyglądać codzienna pielęgnacja ust i jakie masz kosmetyki do wyboru.
Rodzaje kosmetyków do pielęgnacji ust
Kosmetyki do pielęgnacji ust mają różne konsystencje, składniki i opakowania. Wybór jest ogromny, a wszystko po to, aby każdy znalazł produkt odpowiedni dla siebie i swojej delikatnej skóry ust.
Wyróżniamy:
- pomadki ochronne, nawilżające i odżywcze,
- sera,
- balsamy do ust,
- masełka,
- olejki,
- maski,
- błyszczyki nawilżające,
- peelingi do ust.
Do pielęgnacji ust z powodzeniem możesz używać też olejów roślinnych i naturalnych maseł. Spróbuj oleje i masła, które masz w domu. Może to być m.in. olej kokosowy, olej rycynowy lub masło shea.
Pielęgnacja ust krok po kroku

Pielęgnacja ust jest bardzo prosta. Wystarczą dwa kroki i mniej niż 3 minuty Twojego wolnego czasu. O swoje usta możesz zadbać też w biegu, podczas jazdy samochodem czy przy okazji gotowania obiadu. Z pomocą przychodzi wtedy pomadka ochronna, którą zawsze warto mieć pod ręką.
Krok 1 – peeling do ust
Peeling do ust ma za zadanie usunąć suche skórki, wygładzić usta i je zregenerować. Dodatkowo zmiękcza usta, dba o ich nawilżenie i odżywienie.
Peeling do ust najczęściej ma w swoim składzie drobinki cukru. To one odpowiadają za działanie peelingujące i wygładzające wargi. Poza tym możesz znaleźć peelingi bazujące na ksylitolu lub drobno zmielonych pestkach owoców, np. truskawek.
Jak wykonać peeling do ust
- przygotuj usta i zmyj z nich makijaż,
- zwilż lekko usta, wodą lub hydrolatem,
- nałóż peeling na palec lub szpatułkę,
- zaaplikuj peeling na wargi i wykonaj delikatny masaż ust,
- resztki produktu możesz zmyć wodą lub ściągnąć wilgotnym wacikiem lub ściereczką,
- po peelingu możesz nałożyć jeszcze balsam do ust lub maskę.
Wiele peelingów zawiera w swoim składzie mnóstwo natłuszczających i odżywczych składników. Zostawiają one na ustach lekki film ochronny. Podczas zmywania peelingu ściągnij tylko resztki drobinek. Nie zmywaj tej lekko olejowej warstewki, która pozostała. Jest ona cennym elementem peelingu.
Krok 2 – balsam do ust
Ten krok jest niesamowicie ważny dlatego, że skóra na ustach jest bardzo cienka i delikatna.
Zewnętrzna część ust to czerwień wargowa. Pozbawiona jest ona gruczołów potowych i gruczołów łojowych, które produkując sebum nawilżają i natłuszczają skórę.
Usta nieposiadające tej dodatkowej ochrony w postaci sebum w niesprzyjających warunkach z łatwością tracą nawilżenie, ulegają pierzchnięciu i pękaniu (a jak sama wiesz, popękane usta powodują duży dyskomfort). Wargi są bardzo podatne na czynniki zewnętrzne jak mróz, wiatr i suche powietrze.
W tym kroku możesz zaaplikować balsam do ust lub inny produkt, który lubisz. Świetnie sprawdzi się również pomadka ochronna, serum do ust czy masełko.
Produkty te zadziałają nawilżająco i odżywczo. Ochronią skórę ust przed wysuszeniem i zostawią na nich ochronny film. Zauważysz, że Twoje usta są miękkie, elastyczne i bardzo gładkie.
Odpowiednia pielęgnacja ust a składniki

Składniki, które powinny znaleźć się w kosmetykach do pielęgnacji ust to bez wątpienia te naturalne lub pochodzenia naturalnego. Są one pełne makro- i mikroelementów, witamin, minerałów i kwasów tłuszczowych.
Stawiaj na połączenie nawilżających humektantów i natłuszczających emolientów, które dodatkowo dostarczają wargom witamin i kwasów tłuszczowych.
Czytaj składy i bądź uważna jakie wybierasz produkty. Wiele kosmetyków do ust tworzy na ich powierzchni tylko sztuczną, tłustą warstwę, która nie nawilża i nie odżywia. Takie balsamy i pomadki bazują na składnikach, które tworzą okluzję i tymczasowy efekt.
Sprawia to, że kondycja Twoich ust się nie poprawia i wpadasz w błędne koło aplikowania pomadki co 3 minuty.
Jakie składniki wybierać w produktach do pielęgnacji ust?
- naturalne oleje roślinne (olej kokosowy, olej rycynowy, olej migdałowy, olej makadamia, olej z pestek śliwki i malin, olej jojoba, oliwa z oliwek),
- naturalne masła roślinne (masło shea, masło mango, masło kakaowe),
- naturalne woski (lanolina, wosk pszczeli, wosk Carnauba, wosk Candelilla),
- skwalan (z trzciny cukrowej i z oliwek),
- gliceryna roślinna,
- witaminy (przede wszystkim witamina E),
- wyciągi roślinne,
- miód i propolis,
- D-pantenol,
- mocznik,
- kwas hialuronowy,
- olejki eteryczne.
Każdy z tych składników ma szerokie działanie, które poprawi wygląd ust. Dzięki nim zapewnisz swoim ustom nawilżenie i odżywienie. Zadziałasz regeneracyjnie i kojąco na popękane i spierzchnięte usta.
Twoje wargi będą wygładzone, miękkie i elastyczne. Dasz im ochronną warstwę, która zatrzyma nawilżenie w ustach. Warstwa ta będzie też barierą dla mrozu, wiatru i suchego powietrza.
Jak poza pielęgnacją zadbać o usta i czego absolutnie nie robić?

Odpowiednia codzienna i regularna pielęgnacja ust zapewni im zdrowy wygląd. Warto dbać o tę delikatną skórę, aby mieć zadbane usta. Pielęgnacja ust to bardzo ważny krok w dbaniu o ich kondycję, ale to nie wszystko. Sprawdź co jeszcze możesz zrobić dla swoich warg.
- Jeśli chcesz zadbać o długoterminową pielęgnację ust to pamiętaj, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Zawsze miej przy sobie ochronną pomadkę lub odżywczy balsam do ust.
- Dbaj o higienę swoich pędzelków do makijażu i szpatułek, którymi nakładasz masełka do ust.
- Umyj ręce przed każdym użyciem produktu, który wymaga aplikacji palcem.
- Robiąc demakijaż ust wykonuj go delikatnie.
- Wybierając się na makijaż i pielęgnację twarzy w gabinecie zwróć uwagę, czy są tam przestrzegane zasady bezpieczeństwa oraz standardy higieny i czystości.
- Pij dużo wody i nawilżaj powietrze w domu.
- Zwróć uwagę co jesz i jak wygląda Twoja dieta. Słone, pikantne i kwaśne potrawy mogą wysuszać i podrażniać usta. Podobnie działa alkohol.
- Regularnie wykonuj badania krwi i sprawdzaj niedobory. Objaw ciągle spierzchniętych ust może być wynikiem braku takich witamin jak A, E i z grupy B (B2, B6, B12).
- Pamiętaj, że zażywane leki również mają wpływ na stan ust. Stosowane terapie mogą mocno je wysuszać i powodować, że wargi będą pękać. Najczęściej dzieje się tak przy Izoteku.
- Nie oblizuj ust. Szczególnie na wietrze, mrozie i w miejscach gdzie powietrze jest bardzo suche.
- Nie obrywaj i nie odgryzaj wystających suchych skórek. Zostaw w spokoju popękane i spierzchnięte usta. Nie skub ich.
- Z nikim nie wymieniaj się kosmetykami do ust – nawet z rodziną i przyjaciółmi.
- Dla swojego bezpieczeństwa nie korzystaj z testerów pomadek w drogeriach i perfumeriach.