Szczotkowanie ciała na sucho i mokro – przewodnik
Szczotkowanie ciała to forma masażu wykonywana z użyciem szczotki z różnego rodzaju włosia. Masaż może być wykonany na całym ciele lub jego konkretnych partiach. Szczotkowanie ciała możesz zrobić na sucho lub mokro.
W artykule omówię skąd wywodzi się masaż za pomocą szczotki. Dowiesz się jakie przynosi rezultaty oraz jak go wykonać. Podpowiem także jaką wybrać szczotkę do ciała.
Czym różni się szczotkowanie ciała na sucho od szczotkowania ciała na mokro?
Szczotkowanie ciała na sucho wykonujesz na suchej skórze przed kąpielą lub po, rano lub wieczorem. Natomiast szczotkowanie ciała na mokro możesz wykonać pod prysznicem lub w wannie, gdy Twoja skóra jest jeszcze mokra.
Szczotkowania ciała na sucho dostarcza mocniejszych odczuć i jest intensywniejsze dla skóry, z kolei to wykonywane na mokro jest delikatniejsze.
Jeśli masz bardzo wrażliwą skórę to proponuję zacząć od szczotkowania ciała na mokro. Jeśli nie jesteś pewna jaką masz tolerancję na masaż szczotką to wypróbuj obu metod i zdecyduj która jest dla Ciebie odpowiedniejsza.
Pamiętaj: szczotkowania ciała nie powinno boleć i powodować dyskomfortu. Taki masaż ma być formą relaksu i przyjemnością.
Skąd wywodzi się szczotkowanie ciała i jakie są ciekawostki na jego temat?
Masaż szczotką nie jest chwilowym trendem czy nową formą relaksu. Szczotkowanie skóry jest doskonale znane już od wieków. Uważane było za rytuał zdrowia i piękna. Szczotkowanie ciała było wykorzystywane w wielu kulturach i krajach na całym świecie. W każdym z nich przybierało inną nazwę i wykorzystywano do tego nie tylko szczotki, ale też rękawice czy wysuszone rośliny.
- W ajurwedzie szczotkowania ciała nosi nazwę „garshana” i jest wykonywane szczotką lub rękawicą.
- W starożytnej Grecji używano specjalistycznych skrobaków w kształcie łyżki. Taki masaż pobudzał krążenie i usuwał zanieczyszczenia nagromadzone na skórze, np. pot.
- Indianie, aby poprawić zdrowie swojej skóry podczas mycia, masowali ciała suszonymi kolbami kukurydzy.
- W tradycyjnej medycynie chińskiej do szczotkowania ciała używano suszonych owoców trukwy ostrokątnej czyli rośliny z rodziny dyniowatych.
- Japończycy wykonywali masaż ciała podczas kąpieli w łaźni, czyli szczotkowali ciało na mokro. Wykorzystywali do tego suszone owoce trukwy egipskiej lub szorstkie kawałki materiału.
Masaż ciała na sucho i mokro jest dalej praktykowany w wielu kulturach:
- Bliskowschodni rytuał hammam zawiera w sobie masaż szorstką rękawicą kessa.
- Pobytowi w fińskiej saunie towarzyszy masaż gałązkami brzozy, które usuwają martwy naskórek i pobudzają krążenie krwi.
- Podobnie w baniach czyli tradycyjnych saunach na Syberii. Tam do masażu używa się witek z pokrzywy lub jałowca.
Jak widzisz masaż szczotką czy szczotkowanie ciała na sucho i mokro towarzyszy ludziom od wieków. Obecnie zabieg ten przechodzi swego rodzaju renesans i jest bardzo lubiany przez hollywoodzkie gwiazdy.
Dowiedz się więcej o szczotkowaniu ciała aby móc bezpiecznie wykonywać taki masaż w domowym zaciszu.
Kiedy wykonywać szczotkowanie ciała na sucho lub mokro?
Tak jak wspominałam szczotkowanie ciała na sucho wykonuj na suchej skórze przed lub po myciu. Natomiast szczotkowanie ciała na mokro wykonuj podczas kąpieli lub prysznica.
Poranny masaż szczotką doda Ci energii, pobudzi do działania i lekko rozgrzeje ciało.
Wieczorny z kolei pozwoli się odprężyć, rozluźni spięte mięśnie i pomoże wyciszyć myśli i zrelaksować głowę.
Podczas wieczornego masażu ciała szczotką czuję się jak w swego rodzaju medytacji. Liczenie ruchów i skupianie się tylko na masażu pozwala mi oczyścić i wyciszyć głowę przed snem.
Jak szczotkować ciało?
Jak szczotkować ciało, aby robić to poprawnie, z korzyścią dla zdrowia i pięknego wyglądu skóry?
Masaż szczotką wykonuj zawsze w kierunku serca, tak aby zapewnić pobudzenie krążenia i usprawnić przepływ limfy. Szczotkowanie na sucho lub mokro zacznij od stóp i kieruj się ku górze. Tak samo na górnej części ciała. Ruchy powinny zaczynać się od dłoni i przechodzić do ramion.
Wykonując szczotkowanie ciała rób długie, posuwiste ruchy lub krótkie i szybkie. Robiąc masaż brzucha, pośladków i stawów wykonuj okrężne ruchy zgodne z biegiem wskazówek zegara.
Ruch prowadź zawsze do góry. Odrywaj szczotkę i ponownie zaczynaj ruch idąc do góry. Przykładowo: gdy szczotkujesz nogę to zaczynasz od kostki i prowadzisz ruch do kolana, odrywasz szczotkę i ponownie zaczynasz od kostki i kończysz na kolanie.
Pamiętaj, aby nie przyciskać mocno szczotki do ciała. Dostosuj masaż do wrażliwości Twojej skóry i obszaru na jakim wykonujesz szczotkowanie ciała. Dekolt jest zdecydowanie bardziej wrażliwy niż pośladki, więc miej to na uwadze wykonując masaż.
Na początku bądź delikatna. Z każdym zabiegiem możesz stopniowo zwiększać siłę nacisku. Jeśli Twoja skóra jest bardzo wrażliwa to zostań przy lekkim masażu lub wykonuj go tylko na mokro. Ważne, aby szczotkowanie ciała nie przynosiło Ci dyskomfortu, a było przyjemnym rytuałem.
Jak często i jak długo wykonywać masaż szczotką?
Klucz to systematyczność. Tylko regularne szczotkowanie ciała zapewni Ci rezultaty. Masaż możesz wykonywać codziennie lub co drugi dzień, a nawet rzadziej.
Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz poświęcać na to długich godzin. Wystarczy 5-10 minut. Wiele zależy od Twoich potrzeb i wrażliwości skóry, a także wolnego czasu i trybu życia.
Ja obecnie masuje się co drugi dzień, wieczorem przed prysznicem. Nie szczotkuję całego ciała, a skupiam się na udach i pośladkach. Jeśli nie masz zbyt dużo czasu i chcesz się skupić na konkretnej partii ciała to jest to świetne rozwiązanie.
Efekty szczotkowania ciała
Wiesz już, że regularne szczotkowanie ciała to klucz do sukcesu, wiec warto dodać co można zyskać i jakie są efekty szczotkowania ciała na sucho lub mokro.
Szczotkowanie ciała przetestowałam na własnej skórze, więc podzielę się również efektami, które zauważyłam u siebie.
1. Szczotkowanie ciała to przede wszystkim peeling
Szczotka usuwa martwy naskórek i wygładza skórę. Po masażu zauważysz, że jest bardzo gładka i miękka. Poprawi się jej jędrność i elastyczność. Skóra stanie się widocznie napięta, a jej koloryt wyrównany. Szczotkowanie ciała sprawia, że Twoja skóra zyskuje zdrowy glow.
Peeling szczotką przygotowuje także Twoje ciała do dalszych etapów pielęgnacji. Produkty które nałożysz takie jak balsamy, masła i oleje do ciała lepiej się wchłoną i zadziałają efektywniej.
2. Szczotkowanie na sucho lub mokro stymuluje układ limfatyczny
Układ limfatyczny składa się z naczyń limfatycznych, węzłów chłonnych i narządów. Węzły chłonne są bardzo ważne dla systemu obronnego naszego ciała. Usuwają one drobnoustroje i działają filtrująco. Zapobiegają przedostawaniu się drobnoustrojów w głąb ciała niszcząc je.
Pobudzanie układu limfatycznego poprzez szczotkowanie skóry aktywuje węzły chłonne do pracy i lepszego odprowadzania limfy. Wspomaga to układ odpornościowy organizmu.
3. Szczotkowanie skóry ma działanie wspierające walkę z cellulitem
Usprawnione działanie układu limfatycznego i lepszy przepływ limfy przyczynia się też do redukcji cellulitu. Dzieje się tak, ponieważ nieprawidłowy przepływ limfy powoduje, że w tkance podskórnej nadmiernie zbiera się woda, co uwidacznia się jako cellulit wodny.
Masaż szczotką wspomaga także rozbijanie tkanki tłuszczowej i widocznie ujędrnia skórę, co powoduje, że cellulit się zmniejsza lub staje się mniej widoczny.
Pamiętaj jednak, żeby zabiegu szczotkowania ciała nie traktować jako jedynego antidotum na cellulit. Masaż jest jednym z kroków i zabiegiem, który może Cię wspomóc w walce z cellulitem. Bardzo ważna jest zbilansowana, zdrowa dieta i odpowiednia ilość wody. Znaczenia ma ruch i aktywność fizyczna.
Cellulit może mieć też różne przyczyny np. związane z gospodarką hormonalną czy predyspozycjami genetycznymi. Warto też zwrócić uwagę, że cellulit ma różne stadia zaawansowania i każde z nich wymaga innego podejścia.
Szczotkowanie na sucho lub mokro będzie świetnym uzupełnienie terapii antycellulitowej. Dzięki temu możesz znacznie poprawić wygląd i kondycję skóry objętej cellulitem. Dodatkowo po masażu nałóż balsam lub olejek dedykowany na partię ciała objętą cellulitem. Skóra po peelingu lepiej wchłonie składniki w nich zawarte.
4. Podczas masażu ciała szczotką pobudzasz krążenie krwi
Szczotkowanie ciała pobudza krążenie krwi dzięki czemu zwiększa się dotlenienie tkanek. Skóra staje się bardziej elastyczna i jędrna, a jej koloryt wyrównany.
5. Szczotkowanie na sucho redukuje wrastanie włosków
Podczas regularnego masażu ciała szczotką wykonujesz peeling i pozbywasz się martwego naskórka. Pomaga to włoskom przebić się przez skórę. Jeśli naskórek jest nawarstwiony to słaby włos nie może pokonać tej bariery. Włos zamiast przebić się przez skórę i wydostać na zewnątrz rośnie w głąb powodując stany zapalne.
Regularne złuszczenie naskórka np. podczas masażu ciała szczotką pomaga słabym włoskom wyjść spod skóry i rosnąć prawidłowo.
Pamiętaj jednak, aby w przypadku stanów zapalnych lub ranek na skórze wstrzymać się z masażem szczotką do czasu ich wygojenia.
6. Szczotkowanie na sucho lub mokro jest świetną formą relaksu
Masaż ciała szczotką działa na rozluźnienie mięśni. Pomaga się zregenerować. Doskonale redukuje stres nagromadzony nie tylko w ciele, ale i w głowie.
Szczotkowanie ciała w codziennej pielęgnacji to doskonały sposób, aby znaleźć chwilę dla siebie i stworzyć nowy przyjemny rytuał.
Jakie rezultaty szczotkowania ciała zauważyłam u siebie?
Swoje ciało szczotkuję z różną regularnością. Był okres, że masaż szczotką wykonywałam regularnie przez wiele miesięcy. Ostatnio miałam krótką przerwę, aby móc testować kosmetyki peelingujące. Teraz znowu używam szczotki.
Szczotkowanie na sucho wykonuję wieczorem przez 5-7 minut. Wykonuję około 15 ruchów na jedną okolicę. Moje pociągnięcia szczotką są długie i posuwiste, bardzo energiczne. Obecnie skupiam się na udach i pośladkach, a wcześniej szczotkowałam całe ciało.
Efekty masażu szczotką zauważyłam praktycznie od razu:
- Już po pierwszym zabiegu pozbyłam się suchego naskórka na nogach i rękach. Wcześniej żaden balsam i peeling nie mógł sobie z nim poradzić. Widziałam, że skóra jest ściągnięta, biała i patologicznie sucha. Porządny masaż szczotką na sucho pomógł mi się z nią uporać.
- Kilka masaży wystarczyło, abym poczuła, że moja skóra stała się ultra gładka, miękka i przyjemna w dotyku.
- Po około miesiącu regularnego szczotkowania zauważyłam, że skóra bardzo się ujędrniła.
- Po kilku tygodniach systematycznego masażu szczotką ilość wrastających włosków na łydkach znacznie się zmniejszyła.
- Szczotkowanie ciała niesamowicie mnie relaksuje. Lubię uczucie delikatnego szorowania skóry. Masaż jest dla mnie formą medytacji. Czuję się po nim lekka i czysta.
Jakie są przeciwwskazania przy szczotkowaniu ciała na sucho lub mokro?
Rezultaty są bardzo kuszące i rzeczywiście przy regularnym masażu zaczynasz je dostrzegać. Jednak warto zaznaczyć, że przy szczotkowaniu ciała jest też kilka przeciwwskazań, które warto mieć na uwadze zaczynając swoją przygodę z tego typu masażem:
- trądzik i stany zapalne skóry,
- aktywne zmiany skórne przy atopowym zapaleniu skóry,
- podrażniona skóra np. po goleniu lub opalaniu,
- zakażenia i zmiany bakteryjne skóry,
- otwarte rany, świeże blizny i oparzenia,
- zakażenia wirusowe i grzybiczne skóry,
- łuszczyca i egzema,
- żylaki,
- nowotwory.
Zachowaj ostrożność
- Mając skórę naczyniową i bardzo wrażliwą postaw na delikatny masaż i miękką szczotkę. W razie wątpliwości skonsultuj się ze swoim dermatologiem.
- Wykonując masaż omijaj pieprzyki i znamiona. Uważaj, aby ich nie zadrapać i nie podrażnić.
Dodatkowe wskazówki
- Jeśli masz z czymkolwiek wątpliwości, np. czy przy Twoim schorzeniu lub chorobie możesz wykonywać masaż szczotką, to skonsultuj się z lekarzem.
- Szczotkowanie ciała powinno być przyjemne, bez bólu i dyskomfortu.
- Jeśli po masażu szczotką czujesz swędzenie i szczypanie ciała to jest to sygnał, że skóra potrzebuje porządnej dawki nawilżenia i odżywienia. Zadbaj, aby po masażu nałożyć balsam, masło lub olejek do ciała. Tutaj dowiesz się jak prawidłowo nawilżać skórę.
- Nie przeraź się, gdy podczas masażu na sucho zobaczysz biały pył unoszący się z Twojej skóry. Szczotkowanie ciała to peeling, więc ten biały „śnieżek” to Twój martwy naskórek. Pojawia się go sporo szczególnie u osób ze skórą suchą. Najczęściej jest go więcej na początku przygody ze szczotkowaniem lub gdy wykonujesz masaż rzadko.
- Jeśli lubisz kosmetyki peelingujące i nie wyobrażasz sobie, że masz z nich rezygnować, to chcąc wykonywać masaż szczotką pamiętaj, aby stosować te metody zamiennie.
Masz już całą niezbędną wiedzę na temat szczotkowania ciała. Wiesz jak je wykonać, aby było bezpieczne i efektywne. Pora więc na ostatnią kwestię, czyli wybór szczotki.
Jaką wybrać szczotkę? Jakie są rodzaje szczotek do masażu ciała?
Wybór szczotek do masażu na sucho lub mokro jest obecnie ogromny. Z łatwością znajdziesz wersję budżetową i nieco droższą. Szczotkę możesz kupić stacjonarnie w popularnych drogeriach lub w sklepach internetowych.
Szczotki mają różne kształty: wąskie i podłużne, okrągłe, owalne i prostokątne.
Jeśli chodzi o wielkości szczotek to w zależności od przeznaczenia znajdziesz ich różne rozmiary. Małe szczotki są przeznaczone do masażu szyi, dekoltu i biustu, a te większe na okolice ud, pośladków i pleców, ale możesz też jedną szczotką masować całe ciało.
Wybierz kształt i wielkość która najbardziej Ci odpowiada.
Wielu producentów wychodząc naprzeciw potrzebom swoich klientów umieszcza w opisach szczotek dodatkową informację na temat poziomu twardości włosia. Może to być cenna wskazówka, szczególnie jeśli masz wrażliwą skórę lub jesteś początkująca.
Budowa szczotki do masażu ciała
Szczotka do masażu ciała zbudowana jest z trzech elementów:
Włosie szczotki
Włosie szczotki ma bezpośredni kontakt ze skórą. Może być syntetyczne, pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Wyróżniamy:
- Włosie z agawy czyli kaktusa (zwane tampico) – twarde, szorstkie i ostre. Polecam dla osób już wtajemniczonych i takich z małą wrażliwością skóry. Szczotka z tego rodzaju włosiem będzie też odpowiednia na wybrane partie ciała np. uda i pośladki, które zniosą intensywniejszy masaż.
- Włosie zwierzęce – szczecina dzika lub szczotka z końskim włosiem. Odpowiednie dla wrażliwych skór i masażu delikatnych okolic jak dekolt i biust.
- Włosie mieszane – połączenie dwóch rodzajów włosia np. agawy z końskim włosiem.
- Włosie syntetyczne – zamiast naturalnego włosia jest tu używany materiał syntetyczny.
Podstawa szczotki
Podstawa szczotki wykonana jest z drewna, najczęściej z bukowego lub z bambusa. Jeśli planujesz używać swojej szczotki na mokro to sprawdź przeznaczenie wybieranej szczotki i rekomendacje producenta. Nie każda szczotka nadaje się do używania na mokro.
Uchwyt szczotki
Uchwyt szczotki może mieć różne formy:
- Sama podstawa – bez dodatkowych uchwytów.
- Długa drewniana rączka – taka rączka umożliwia łatwy masaż pleców.
- Drewniany uchwyt – np. kuleczka, przymocowana do podstawy szczotki.
- Bawełniana opaska połączona z podstawą szczotki – opaska pozwala na wsunięcie dłoni tak, aby ułatwić Ci masaż i trzymanie szczotki.
Jak dbać o swoją szczotkę?
Wybór szczotki jest niesamowicie ważny, bo odpowiednio dobrany kształt i rodzaj włosia pozwala na wykonanie komfortowego masażu, który będzie dla Twojej skóry przyjemny.
Jednak istotne jest również to, jak o swoją szczotkę dbasz. Warto pochylić się nad jej pielęgnacją, aby dobrze spełniała swoją funkcję i służyła Ci długo. Oto kilka wskazówek jak o nią dbać:
- Po każdym użyciu szczotki na sucho dokładnie wytrzep naskórek, który się w niej zebrał.
- Po każdym użyciu szczotki na mokro starannie ją wysusz.
- Szczotkę myj pod ciepłą, bieżącą wodą. Rób to z delikatnym detergentem, np. łagodnym szamponem do włosów.
- Susz szczotkę włosiem do dołu. Niech wysycha w przewiewnym miejscu. Wilgotna łazienka nie jest dobrym pomysłem.
- Unikaj suszenia szczotki na grzejniku. Może to odkształcić włosie i spowodować, że drewniana podstawa szczotki popęka.
- Raz na jakiś czas impregnuj drewno olejem. Na czystą i wysuszoną szczotkę nałóż dowolny olej. Zrób to pędzelkiem lub szmatką. Taki zabieg przedłuży życie szczotki i zwiększy ochronę przed działaniem wilgoci.
- Przechowuj swoją szczotkę w suchym miejscu, z dala od kurzu i innych zanieczyszczeń. Chowaj ją np. do lnianego lub bawełnianego woreczka.
- Korzystaj ze szczotki zgodnie z przeznaczeniem. Jeśli producent podaje, że szczotka nie nadaje się do użycia na mokro, to nie korzystaj z niej pod prysznicem lub w wannie.