Czy można wyciskać pryszcze?

Czy można wyciskać pryszcze?

Pewnie nieraz zastanawiałaś się czy można wyciskać pryszcze. Kiedy na skórze twarzy i ciała pojawiają się jakieś niedoskonałości, zaskórniki i pryszcze to często kusi, aby je wycisnąć. Wydaje się wtedy, że dzięki temu zmiany znikną szybciej.

Niespodziewany pryszcz może pojawić się w każdym wieku – nie tylko w okresie dojrzewania czy w przypadku skóry skłonnej do niedoskonałości. Przyczyn takiego stanu może być wiele: zaburzenia hormonalne, stres, nieprawidłowa pielęgnacja i dieta lub naruszona bariera hydrolipidowa skóry.

Jeśli pryszcze nie są obcym Ci tematem to przeczytaj ten artykuł i dowiedz się jak się ich pozbyć oraz czy wyciskanie pryszczy jest dobre.

Wyciskać czy nie?

W większości przypadków wyciskanie pryszczy jest złym pomysłem. Ingerując w zmianę w tak agresywny i mechaniczny sposób tylko pogarszamy jej stan. Niedoskonałość powiększa się, staje się opuchnięta i czerwona, a stan zapalny rozwija się zamiast wyciszać. Potem pojawiają się czerwone plamki pozapalne, nieestetyczne blizny i przebarwienia.

Najczęściej wygląda to tak, że wyciskanie pryszczy prowadzi do pogorszenia kondycji i wyglądu skóry. Przedłuża także gojenie się skóry i wyciszanie stanu zapalnego. Uszkodzenie naskórka może dodatkowo kończyć się zakażeniem bakteryjnym i pojawieniem się na skórze innych przykrych konsekwencji.

Jednak są pojedyncze wyjątki kiedy można wycisnąć pryszcza, który Cię męczy. W dalszej części artykułu dowiesz się kiedy wyciskanie pryszczy jest akceptowalne. Wyjaśnię jakie zmiany można wyciskać oraz jak zrobić to bezpiecznie i prawidłowo.

Dlaczego nie wyciskać pryszczy?

Dlaczego nie wyciskać pryszczy?

Wyciskanie pryszczy i konsekwencje jakie za tym idą mogą być bolesne i uciążliwe. Negatywne skutki wyciskania zobaczysz od razu oraz w miarę gojenia się zmian.

Jednym z największych błędów nie jest samo wyciskanie, a to kiedy i w jakich sposób się do tego zabierasz oraz jaką zmianę chcesz wycisnąć.

Zobaczyłaś coś na twarzy – jakiś wypukły zaskórnik lub odstającą krostkę i pojawia się pokusa, żeby to wycisnąć. Zabierasz się do tego bez przygotowania skóry i dłoni, robisz to w pośpiechu, gdzieś w biegu w samochodowym lusterku. Masz na twarzy makijaż, brudne ręce i długie paznokcie? To nie przyniesie nic dobrego!

Konsekwencje wyciskania pryszczy

  • Wyciskanie pryszczy spowoduje, że rozniesiesz bakterie po całej twarzy i sprawi to, że skóra odpowie wysypem nowych wyprysków.
  • Mechaniczna ingerencja w zmiany skórne spowoduje zaostrzenie stanu zapalnego. Na własną rękę, bez odpowiedniego przygotowania skóry, ciężko jest usunąć całą zawartość ujścia mieszków włosowych oraz oczyścić gruczoły łojowe. Pozostawienie resztek zaskórnika i wtłoczenie w głąb skóry bakterii sprawi, że stan zapalny spowoduje powstanie ropnej zmiany. Niewinne wyciskanie, które ma pomóc szybko pozbyć się małych zaskórników, zrobi z nich ropne krosty i wywoła ostry stan zapalny skóry.
  • Chcąc pozbyć się pryszcza przedłużysz tylko proces gojenia się zmiany. Pryszcz stanie się bolesny, czerwony i z zaognionym stanem zapalnym.
  • Wyciskając zmiany naruszasz i uszkadzasz naskórek, doprowadzając do powstawania blizn.
  • Wyciskanie powoduje powstawanie czerwonych plamek pozapalnych, które niechronione przed słońcem zamieniają się w brązowe przebarwienia.
  • W obszarze twarzy wyciskanie pryszczy jest szczególnie ryzykowne, bo bilans zysków i strat nie wypada najlepiej – lepiej zostawić tego małego pryszcza niż narobić sobie blizn i przebarwień.

Jakie zmiany skórne można wyciskać?

Co można wyciskać?

Wspominałam, że są przypadki, w których wyciskanie pryszczy jest akceptowalne. Poniżej wszystkie z nich:

  • widzisz na powierzchni skóry pryszcza, który ma spory jasnożółty lub białawy ropny czubek,
  • Twój pryszcz mocno boli i swędzi, dodatkowo ma widoczny czubek,
  • czujesz, że pryszcz jest tak napęczniały, że zaraz sam eksploduje.

Możesz wyciskać pryszcze, które powodują u Ciebie dyskomfort i te, których ropna główka wychodzi na powierzchnię skóry.

Jakich zmian skórnych nie wyciskać?

W pojedynczych przypadkach możesz pozwolić sobie na wyciśnięcie pryszcza, jednak przy większości niedoskonałości nie rób tego. Zostaw w spokoju:

  • zaskórniki zamknięte – białe krostki,
  • zaskórniki otwarte – z czarną główką,
  • włókna łojowe,
  • podskórne pryszcze – podskórny pryszcz najczęściej wchłonie się sam,
  • kaszkę i drobne krostki,
  • grudki,
  • czerwone bolące i twarde gule pod skórą,
  • białe twarde krostki pod skórą – prosaki,
  • zmiany, które nie są jeszcze widoczne, zaczynają się budować i są schowane głęboko pod powierzchnię skóry.

Wyciskanie pryszczy i krostek wymienionych powyżej tylko pogorszy sytuację, bo m.in powiększy zmianę i stan zapalny, a także spowolni gojenie się takiej niedoskonałości.

Jak bezpiecznie i prawidłowo wycisnąć pryszcza?

Najlepiej nie wyciskać pryszczy, jednak są pojedyncze wyjątki w których możesz to zrobić. Zabierając się za wyciskanie pryszczy trzymaj się tych kilku zasad:

  1. Zadbaj o higienę. Przed wyciskaniem pryszczy dokładnie umyj ręce łącznie z przestrzenią pod paznokciami. Możesz dodatkowo zdezynfekować dłonie. Upewnij się, że masz krótkie paznokcie.
  2. Skóra powinna być umyta i oczyszczona. Wykonaj również demakijaż.
  3. Zdezynfekuj zmianę, którą chcesz wycisnąć.
  4. Owiń palce w chusteczkę, gazę lub wacik kosmetyczny i opuszkami palców wyciśnij pryszcz. Możesz również użyć do tego celu jednorazowych patyczków higienicznych.
  5. Podczas wyciskania pryszczy bądź delikatna. Gotowy pryszcz wystrzeli bez użycia siły.
  6. Wykorzystaj do wyciskanie swoje palce. Nie używaj żadnych narzędzi.
  7. Zwróć uwagę, aby usunąć całą zawartość pryszcza. Wypływająca z niego krew z osoczem oznacza, że wycisnęłaś zmianę prawidłowo.
  8. Po wyciśnięciu pryszcza zdezynfekuj rankę. Możesz zakleić ją ochronnym plasterkiem.

Po wyciskaniu pryszczy zostaw skórę w spokoju. Nie sprawdzaj co chwilę jak zmiana się goi. Nie dotykaj jej palcami i nie drap strupków.

Co zamiast wyciskania pryszczy?

Co zamiast wyciskania pryszczy?

Możesz skutecznie pozbyć się niechcianych niedoskonałości bez ich wyciskania. Jest wiele sposobów jak to zrobić. Z pomocą może przyjść stosowanie kosmetyków oraz odpowiednia pielęgnacja.

  • nakładaj punktowo olejek z drzewa herbacianego, olejek tamanu lub zieloną glinkę,
  • stosuj punktowe produkty dedykowane niedoskonałościom (pasty, żele, kremy),
  • przyklejaj specjalne plasterki na niedoskonałości i pryszcze,
  • przemywaj skórę tonikiem antybakteryjnym,
  • dbaj o dogłębne oczyszczanie skóry i rób demakijaż,
  • stawiaj w pielęgnacji skóry na składniki przeciwzapalne, łagodzące i przyspieszające regenerację,
  • nie zapominaj o nawilżeniu.

Czujesz ciągłą potrzebę wyciskania pryszczy i nie możesz się przed tym powstrzymać?

Jeśli masz ciągłą potrzebę wyciskania oraz wyciskanie pryszczy na twarzy lub ciele to coś, przed czym bardzo ciężko jest Ci się powstrzymać, to możesz chorować na trądzik neuropatyczny.

Osoby chorujące na trądzik neuropatyczny, czyli kompulsywne wyciskanie, mają ciągłą chęć wyciskania zmian. Przyglądają się swojej skórze do tego stopnia, że szukają nowych zmian, które da się wycisnąć, nawet w przypadku zdrowej skóry bez niedoskonałości.

Chorzy po wyciśnięciu pryszcza odczuwają chwilowe zadowolenie i satysfakcję, która po chwili zamienia się w poczucie winy i wyrzuty sumienia. Przy kolejnej okazji taka osoba znowu wyciska, jest zadowolona i potem znowu żałuje i jest na siebie zła.

Skóra osoby chorującej na trądzik neuropatyczny ma rozdrapane rany i ciężko gojące się zmiany, a także plamki pozapalne, blizny i przebarwienia.

Ciągłe dotykanie twarzy i sprawdzanie, czy pojawiły się jakieś nowe zmiany powoduje nasilenie występowania wyprysków i większe problemy skórne. Wyciskanie nadkaża skórę, a wzmożone namnażanie bakterii powoduje stany zapalne.

Trądzik neuropatyczny jest inaczej potocznie nazywany trądzikiem z wydrapania lub samouszkodzenia skóry. Jest to schodzenie z pogranicza dermatologii i psychologii, dlatego w trądziku neuropatycznym potrzebne jest połączenie leczenia dermatologicznego z psychologicznym. Warto udać się do psychodermatologa, którego specjalizacją są choroby skóry, których przyczyna leży głównie w psychice.

Manualne oczyszczanie w gabinetach kosmetycznych – tak czy nie?

Manualne oczyszczanie u kosmetyczki daje jednorazowy rezultat, bo jeśli problem jest bardziej złożony, to trzeba zadziałać na przyczynę. Należy poszukać co może być powodem zanieczyszczania się skóry i powstawania zmian. Manualne oczyszczanie i ciągłe wyciskanie pryszczy bez ustalenia ich przyczyny nie będzie skuteczne, szczególnie w przypadku skóry skłonnej do niedoskonałości.

Określenie przyczyny problemu jest kluczowe. W wielu przypadkach niezbędna będzie konsultacja u specjalisty. Sprawdź jak przygotować się do wizyty u dermatologa.

Poza tym wybierając gabinet do którego udasz się na zabieg ciężko określić, czy dana osoba wykona go prawidłowo i nie zrobi Ci krzywdy. Nieumiejętne wyciskanie pryszczy może spowodować trudno gojące się rany i nieestetyczne blizny.

Obecnie już odchodzi się od manualnego oczyszczania twarzy na rzecz innych zabiegów. Najczęściej kosmetolodzy proponują peelingi chemiczne z wykorzystaniem kwasów. Substancje te docierają do głębszych warstw skóry i m.in. usuwają martwy naskórek, działają oczyszczająco, łagodząco i przeciwzapalnie.

W zależności od wskazania kosmetolog dobierze zabieg i kwas odpowiedni do Twojej cery i jej potrzeb. Dostaniesz również wskazówki na temat rekomendowanej pielęgnacji skóry. Specjalista doradzi również co zamiast wyciskania pryszczy sprawdzi się u Ciebie najlepiej, np. plasterki lub żel punktowy.