Masaż gua sha: przewodnik

Masaż gua sha: przewodnik

Masaż gua sha cieszy się niesłabnącą popularnością i pokochało go wiele kobiet. Jest to prosty i efektywny masaż, który możesz wykonać w domu: potrzebujesz tylko płytki gua sha i olejku. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się m.in. jak prawidłowo wykonać taki masaż oraz jakie niesie ze sobą korzyści.

Krótka historia masażu płytką gua sha

Masaż kamieniem gua sha liczy około 3000 lat. Był on szeroko stosowany w całej Azji Południowo-Wschodniej, szczególnie w Wietnamie. Pod koniec XX wieku terapia gua sha stała się popularna w Chinach za sprawą lekarzy z Tajwanu.

Tradycyjny masaż przy pomocy kamienia gua sha to intensywny zabieg. Polega na silnym pocieraniu i skrobaniu skóry. Nacisk i ruchy są tak mocne, że na skórze pojawia się czerwona wysypka, zaczerwienienie i krwawe wybroczyny – te wszystkie objawy utrzymują się na skórze nawet kilka dni.

Współczesny masaż płytką gua sha

Masaż twarzy i ciała kamieniem gua sha jest znany w chińskiej medycynie tradycyjnej. Uważany jest za masaż leczniczy, który działa na skórę bardzo inwazyjnie i intensywnie.

Współczesna wersja wygląda inaczej niż ta tradycyjna, więc nie masz się czego obawiać. Technika masażu gua sha wykorzystywana obecnie to przyjemny zabieg kosmetyczny, na który skóra reaguje jedynie lekkim zaczerwienieniem bez innych przykrych konsekwencji. Masaż wykonywany jest na tyle delikatnie, że nie sprawia bólu czy dyskomfortu.

Obecnie masaż gua sha rozpatruje się jako formę codziennego zabiegu relaksującego mięśnie i działającego pozytywnie na skórę. W dalszej części artykułu omówię korzyści płynące z masażu twarzy i ciała kamieniem gua sha.

Płytka gua sha – co to jest i jak wygląda?

Płytka gua sha - co to jest i jak wygląda?

Zanim przejdę do omówienia poprawnej techniki wykonywania masażu gua sha oraz jego korzyści to warto przyjrzeć się samemu narzędziu.

Płytka gua sha to płaska płytka mieszcząca się w dłoni. Dzięki temu płytkę gua sha czy kamień gua sha możesz zabrać ze sobą wszędzie. Zmieści się ona nawet do małej kosmetyczki. Płytka przybiera różne kształty, od serca lub inaczej litery V przez prostokąt i motyla do innych.

Kształt serca (litery V) jest najbardziej popularny. Warto wybrać go na początku swojej drogi z masażem gua sha.

Małą płytką gua sha możesz wykonać masaż twarzy oraz ciała, jeśli jednak chcesz skupić się tylko na ciele, wybierz większa wersję, która jest przeznaczona do ciała.

Płytki są zaprojektowane w taki sposób, aby dobrze dopasować się do twarzy – jej naturalnych krzywizn i układu kości i mięśni. Ważne, aby dobrze leżały w dłoni i były wygodne podczas wykonywania masażu.

Rodzaje płytek gua sha

Poza kształtem płytki mają różne wykończenia, które pozwalają na stopniowanie intensywności masażu. Znajdziesz płytki gua sha:

  • o gładkich krawędziach,
  • o falowanej krawędzi lub krawędziach,
  • z zaokrąglaną wystającą krawędzią do akupresury,
  • o karbowanej krawędzi lub krawędziach.

Ostatnie z nich poprzez mocne wycięcia i karbowania sprawiają, że masaż twarzy będzie intensywniejszy i zauważysz, że bardziej rozluźnia mięśnie.

Krawędzie płytki mają zaokrąglone boki, więc nie obawiaj się, że kamieniem gua sha zrobisz sobie krzywdę lub skaleczysz skórę.

Z czego zrobiona jest płytka gua sha

Różnorodność płytek gua sha do masażu twarzy i ciała obejmuje nie tylko ich kształt, ale również to z jakich materiałów są wykonane. Gua sha do masażu może być zrobiona z:

  • Naturalnego kamienia – jest to najpopularniejszy materiał wykorzystywany w płytkach gua sha. Niektóre osoby wierzą, że każdy z kamieni ma inne działanie oraz właściwości, dlatego warto wybrać kamień gua sha odpowiadający potrzebom ciała, skóry i ducha. Znajdziesz płytki gua sha wykonane z jadeitu, ametystu, agatu, tygrysiego oka, różowego kwarcu, kryształu górskiego, opalu, fluorytu, awenturynu, obsydianu i z lapis lazuri. Wybór dostępnych kamieni jest ogromny i każdy z nich ma swoje niepowtarzalne kolory, przenikające się barwy i układ żyłek. Najpopularniejsze i najłatwiej dostępne są kamienie gua sha wykonane z zielonego jadeitu i różowego kwarcu.
  • Bursztynu (miodowo-brązowego, mlecznego i cytrynowego) – niewiele marek produkuje płytki gua sha z bursztynu, jednak są one dostępne na polskim rynku. Wyglądają przepiękne, ale trzeba liczyć się z nich wysoką ceną około tysiąca złotych za sztukę.
  • Stali nierdzewnej (chirurgicznej) – jest to trwały i odporny na uszkodzenia materiał. Masaż twarzy gua sha z użyciem płytki ze stali nierdzewnej będzie dobrą formą krioterapii ponieważ schłodzona stal chirurgiczna długo utrzymuje zimno.
  • Drewna – są to płytki gua sha do masażu twarzy i ciała, które zyskują na popularności. Najczęściej wykonuje się je z drewna bukowego, sandałowego oraz bambusowego.

Masaż kamieniem gua sha – korzyści

Masaż kamieniem gua sha - korzyści

Regularny masaż gua sha przynosi wiele cennych dla skóry i mięśni korzyści. Warto go wdrożyć do swojej codziennej pielęgnacji twarzy. Dzięki niemu możesz zaobserwować poprawę wyglądu skóry oraz samopoczucia, bo masaż gua sha to świetna forma relaksu. Poza tym masaż gua sha:

  • poprawia krążenie krwi,
  • sprawia, że skóra staje się lepiej dotleniona i odżywiona,
  • twarz zyskuje promienność i naturalny blask, a jej koloryt się wyrównuje,
  • poprawia jędrność skóry i jej napięcie,
  • wpływa na elastyczność skóry,
  • wygładza drobne zmarszczki,
  • działa lekko liftingująco i modelująco,
  • poprawia owal twarzy,
  • zmniejsza obrzęki twarzy,
  • rozluźnia mięśnie twarzy i ciała,
  • zmniejsza opuchliznę twarzy oraz okolic oczu,
  • przyczynia się do zmniejszenia cieni pod oczami,
  • tego typu masaż to drenaż limfatyczny – dzięki niemu możesz odblokować przepływ limfy oraz pobudzić jej krążenie.

Wykonując masaż kamieniem gua sha regularnie i systematycznie zauważysz lepszą kondycję skóry. Wpłynie to również na jej regenerację i odporność na czynniki zewnętrzne.

Jak używać kamienia gua sha i poprawnie wykonać masaż gua sha?

Bardzo ważny element masażu kamieniem gua sha to jego poprawne wykonanie. Ta wiedza pozwoli Ci uzyskać rezultaty, na których Ci zależy. Bez obaw będziesz mogła używać kamienia gua sha na co dzień. Poniżej znajdziesz wskazówki o technice masażu i jego ważnych elementach.

  • Upewnij się, że Twój kamień gua sha jest czysty. Myj go w letniej wodzie z mydłem – przed i po masażu. Sprawdź również, czy płytka nie jest pęknięta, uszkodzona lub wyszczerbiona.
  • Zacznij od oczyszczenia skóry i demakijażu. W tym artykule dowiesz się jak oczyszczać twarz dwuetapowo.
  • Nałóż produkt, który zagwarantuje Ci poślizg i bezproblemowe sunięcie płytki po twarzy. Użyj do tego celu serum olejowego, ulubionego oleju roślinnego lub masła, skwalanu, toniku lub hydrolatu. Jeśli zdecydujesz się na wybór toniku lub hydrolatu, to zwróć uwagę, aby skóra podczas masażu była cały czas wilgotna.
  • Masaż pobudza przepływ limfy, więc przed wykonywaniem ruchów na twarzy warto udrożnić najbliższe węzły chłonne – węzły nadobojczykowe (nad kością obojczyków) i uszne (tam gdzie kończy się twarz, pod płatkiem ucha). Udrażnianie zacznij od węzłów nadobojczykowych – wykonaj kilku ruchów rozcierających, uciskających i przesuwnych w stronę pach (lewy węzeł – lewa pacha, prawy węzeł – prawa pacha). Potem zrób to samo na węzłach usznych kierując ruch przesuwny od ucha w dół szyi w stronę obojczyków (obie strony tak samo – lewe ucho do lewego obojczyka, prawe ucho do prawego obojczyka).
  • Rób masaż w kierunku przeciwnym do działania grawitacji – od dołu twarzy do góry oraz od okolic nosa i od kącików ust do ucha (po lewej i prawej stronie twarzy tak samo). Zerknij na grafikę, którą przygotowałam poniżej:
Jak używać gua sha?
  • Wykonuj posuwiste ruchy.
  • Jeden ruch powtórz kilka razy, przeprowadzaj go w tym samym kierunku i kończąc dany ruch odrywaj kamień gua sha od twarzy i zacznij ruch od początku.
  • Podczas masażu twarzy przy wykonywaniu ruchów na boki (od nosa do ucha) po kilku wykonanych seriach wykonaj ruch przesuwający limfę w dół – ruch od ucha przez szyję do obojczyków.
  • Jeśli zależy Ci na konkretnych efektach i wymodelowaniu danej okolicy to skupiaj się na niej bardziej.
  • Siłę nacisku dostosuj do własnych preferencji. Zwróć uwagę, że wrażliwość skóry różni się od okolicy. Masaż policzków może być intensywniejszy niż masaż cienkiej skóry pod oczami.
  • Masaż powinien być dla Ciebie przyjemny i bezbolesny, a skóra tylko lekko zaczerwieniona. Jeśli czujesz dyskomfort to zmień nacisk lub rodzaj ruchu. Testuj też różne krawędzie płytki na różnych obszarach twarzy.
  • Masując twarz wcześniej schłodzoną w lodówce płytką uzyskasz odświeżający i pobudzający masaż, który szybciej zadziała na obrzęki i opuchnięcia twarzy. Jeśli preferujesz tego typu masaż, to wybierz kamień gua sha lub płytkę z materiału, który dobrze trzyma zimno, np. różowy kwarc lub stal chirurgiczna.

Masaż gua sha jest bardzo intuicyjny. Jeśli jednak nie jesteś pewna, czy dobrze go wykonujesz to zachęcam do obejrzenia kilku filmików na YouTube. Dobrym sposobem na naukę jest również posiłkowanie się grafikami wskazującymi kierunki ruchów. Jeśli potrzebujesz, pobierz lub wydrukuj grafikę, którą przygotowałam. Oczywiście najlepszym treningiem jest robienie masażu na własnej twarzy.

Kiedy, jak często i jak długo wykonywać masaż twarzy gua sha?

Kiedy wykonywać masaż gua sha?

Kamień gua sha możesz stosować codziennie. Ważne, abyś była cierpliwa i systematyczna.

Codzienny masaż rób krótko i delikatnie – wystarczy 5-10 minut. Ten wykonywany rzadziej, np. 3 razy w tygodniu, może być dłuższy i intensywniejszy – poświęć na niego nawet 15-20 minut.

Poranny masaż zadziała pobudzająco i odświeżająco. Zadziała na obrzęki i opuchnięcia – szczególnie jeśli użyjesz zimny kamień gua sha.

Wieczorny z kolei potraktuj jako relaksujący zabieg przed snem.

Masaż ciała kamieniem gua sha

Tego typu masaż możesz wykonywać również na ciele. Świetnie zrelaksuje on napięte i zmęczone mięśnie. Poprawi mikrokrążenie krwi i limfy. Będzie wsparciem przy walce z cellulitem. Efekty regularnego masażu to również poprawa napięcia skóry i jej elastyczności.

Masaż ciała możesz wykonywać dużą płytką przeznaczoną specjalnie do tego celu. Jednak jej zakup nie jest konieczny ponieważ kamień gua sha, który służy Ci do masażu twarzy, również poradzi sobie na udach, pośladkach, plecach czy innej wybranej przez Ciebie okolicy.

Pamiętaj, aby masaż robić zawsze w stronę serca. Wykonując posuwiste ruchy przesuwaj się ku górze – na pośladkach wykonuj ruch okrężny. Po każdym prowadzonym ruchu odrywaj kamień gua sha od skóry i zacznij ruch ponownie. Przykładowo: gdy masujesz udo to zaczynasz od kolana i prowadzisz ruch do pachwiny, odrywasz płytkę i ponownie zaczynasz od kolana kończąc na pachwinie.

Nacisk i intensywność takiego masażu dostosuj do własnych preferencji i masowanej okolicy.

Jeśli wykonujesz szczotkowanie ciała na sucho lub mokro to rób to naprzemiennie z masażem gua sha. Przykładowo: szczotkowanie ciała zaplanuj na poniedziałki, środy i piątki, a masaż gua sha na wtorki, czwartki i soboty.

Przeciwskazania do masażu kamieniem gua sha

Zanim zainteresujesz się tematem i zaczniesz wykonywać masaż kamieniem gua sha sprawdź, czy możesz zrobić to bezpiecznie. Każdy masaż ma szereg przeciwwskazań. Zapoznaj się jak jest w tym przypadku.

Masażu nie wykonuj, gdy masz:

  • uszkodzenia skóry – rany, otarcia, siniaki, krwiaki i poparzenia,
  • trądzik i inne zmiany zapalne, również aktywny trądzik różowaty,
  • choroby bakteryjne i wirusowe – grypę, przeziębienie, opryszczkę i grzybicę.

Robiąc masaż zachowaj szczególną ostrożność w okolicach pokrytych pieprzykami lub innymi wypukłymi zmianami.

Jeśli z różnych powodów (choroby i schorzenia) nie masz pewności czy masaż gua sha będzie dla Ciebie odpowiedni, to swoje wątpliwości skonsultuj z lekarzem.