Twarda woda a skóra

Twarda woda a skóra

Twarda woda może mieć negatywny wpływ na zdrowie Twojej skóry i jej codzienną pielęgnację. Jeśli z Twojego kranu leci twarda woda, a skóra reaguje na nią dyskomfortem, to w tym artykule dowiesz się dlaczego tak jest i jak sobie z tym poradzić.

Twarda woda, czyli jaka?

Zanim przejdę do omawiania wpływu twardej wody na skórę i włosy, warto wyjaśnić co to znaczy, że woda jest twarda.

Twarda woda oznacza, że jest w niej duża zawartość minerałów, przede wszystkim wapnia, magnezu i manganu, ale również wodorowęglanów, siarczanów, cynku, żelaza i innych metali ciężkich. Im więcej tych związków w wodzie, tym będzie ona twardsza.

Minerały znajdujące się w twardej wodzie zmieniają jej właściwości. Powoduje to, że twarda woda negatywnie wpływa na skórę twarzy i ciała, skórę głowy oraz włosy.

Warto wiedzieć, że wyróżniamy dwa typy twardości wody:

  • Twardość wody węglanowa czyli nietrwała, przemijająca. Twardość spowodowana głównie przez wodorowęglan wapnia i wodorowęglan magnezu. Nazywana jest nietrwałą lub przemijającą ponieważ w łatwy sposób możesz te minerały usunąć z wody. Wystarczy, że taką twardą wodę podgrzejesz i zagotujesz. Związki pod wpływem ciepła rozłożą się i na dnie naczynia (garnka lub czajnika) zaobserwujesz charakterystyczny biały osad lub żółtawy kamień.
  • Twardość wody niewęglanowa czyli trwała, nieprzemijająca. Twardość spowodowana jest zawartością soli wapnia i magnezu. Taka twarda woda zawiera najczęściej siarczany, chlorki i azotany. Związki te są trwałe i nie usuniesz ich poprzez zagotowanie wody.

Sposoby jak sprawdzić, czy masz twardą wodę

Sposoby jak sprawdzić, czy masz twardą wodę

Jest kilka sposobów, aby sprawdzić czy z Twojego kranu leci twarda woda. Nie wymagają one specjalnych umiejętności czy wiedzy.

1. Obserwacja

Najprostszy sposób to przyjrzenie się jak wygląda Twoja łazienka i kuchnia. Spójrz na krany, wannę i prysznic, a także w czajnik w którym gotujesz wodę. Jeśli zaobserwujesz sporo osadu, który tworzy się bardzo szybko to znaczy, że Twoja woda jest twarda.

2. Informacje z Internetu

Twardość wody i jej jakość sprawdzisz też u lokalnego dostawcy. Zajrzyj na strony internetowe swojej gminy i wodociągów. Będą tam wszystkie informacje jaki jest stopień twardości wody.

3. Test paskowy

Twardą wodę sprawdzisz też kupując specjalny test paskowy. Takie testy są często dołączane do ekspresów do kawy lub czajników filtrujących.

4. Próbka z laboratorium

Twardość wody możesz zbadać wysyłając próbkę do specjalnego laboratorium. Jest to metoda, która bardzo precyzyjnie określi stopień twardości wody w Twoim mieszkaniu lub domu.

Rozwiązania na twardą wodę

Rozwiązania na twardą wodę

Zrobiłaś któryś z powyższych testów i okazało się, że Twoja woda jest twarda. Mieszkasz w miejscu, gdzie wiesz, bez sprawdzania, że będziesz musiała korzystać z twardej wody. Jesteś w innej sytuacji (np. na wakacjach), która wskazuje na to, że będziesz musiała sobie poradzić z twardą wodą. Nic straconego. Jest proste i sprawdzone rozwiązanie, aby w Twoim domu zagościła miękka woda.

  • Nakranowy filtr zmiękczający. Prosta, łatwo dostępna metoda, która jest dodatkowo w przystępnej cenie. Każda osoba zmagająca się z twardą wodą i posiadająca kran może zainstalować u siebie takie rozwiązanie. Filtr działa na kranie lub słuchawce prysznicowej, na której jest zamontowany. Twarda woda wpływa do filtra, a ten ją zmiękcza.
  • Centralny zmiękczacz (uzdatniacz) wody. Rozwiązanie dostępne tylko dla osób mieszkających w domu. Metoda ta jest droższym i bardziej skomplikowanym rozwiązaniem. Większość osób decyduje się na montaż takie uzdatniacza na etapie budowy domu. Centralny zmiękczacz wody jest na pewno wygodniejszym rozwiązaniem ponieważ twarda woda jest filtrowana od razu w całym domu.

Jak twarda woda wpływa na pielęgnację?

Jak twarda woda wpływa na pielęgnację?

Mając podstawowe informacje o twardej wodzie warto przejść do tematu jak woda z tak dużą zawartością minerałów i innych związków wpływa na pielęgnację. Dlaczego twarda woda powoduje, że Twoja pielęgnacja staje się nieskuteczna oraz pogarsza stan skóry i włosów?

1. Twarda woda gorzej zmywa zanieczyszczenia

Twarda woda przez dużą zawartość minerałów zmienia swoje właściwości, a dokładnie napięcie powierzchniowe wody. Im twardsza woda tym większe jej napięcie powierzchniowe. Powoduje to, że woda nie zwilża dobrze powierzchni i trudniej usunąć z nich brud. Oznacza to, że musisz użyć większej ilości produktów do mycia. Detergenty kosmetyczne stosowane na skórę w dużych ilościach mogą naruszyć naturalną barierę ochronną skóry i pogorszyć jej stan.

2. Twarda woda gorzej zmywa użyte kosmetyki

Twarda woda sprawia, że kosmetyki, których używasz są trudniej zmywalne ze skóry. Pozostawienie warstwy żelu do twarzy, szamponu i osadu z mydła negatywnie wpłynie na stan skóry twarzy i głowy. Spowoduje podrażnienia, zatkane pory i zaskórniki. Jeśli twarda woda słabiej spłukuje używane przez Ciebie kosmetyki oraz zanieczyszczenia, to oznacza to, że skóra i włosy nie będą prawidłowo oczyszczone.

3. Twarda woda pogarsza działanie kosmetyków

Produkty, których używasz w połączeniu z twardą wodą działają nieprawidłowo lub gorzej. Używane przez Ciebie żele, mydła i szampony nie mogą się dobrze spienić i rozpuścić, a maski do włosów działać w taki sposób jak powinny. Maska wygładzająca nałożona na włosy zmoczone twardą wodą prawdopodobnie zadziała odwrotnie: spuszy włosy i nada im sztywności.

4. Twarda woda znacznie zmniejsza wydajność kosmetyków

Biorąc pod uwagę powyższe łatwo się domyślić, że w takich warunkach wydajność kosmetyków spada. Mając twardą wodę będziesz zużywać ich zdecydowanie więcej. Szczególnie dotyczy to produktów które się pienią: szamponów, żeli do twarzy i ciała.

Konsekwencje używania twardej wody

Konsekwencje używania twardej wody

Skutki działania twardej wody najbardziej odczują osoby ze skórą suchą i wrażliwą. Twarda woda nie będzie sprzyjać skórom, które mają łupież, łuszczycę i atopowe zapalenie skóry (AZS). Negatywny wpływ twardej wody mocniej odczują posiadacze włosów wysokoporowatych, farbowanych i rozjaśnianych.

Wpływ twardej wody na skórę twarzy, ciała i na skórę głowy

Twarda woda trudniej zmywa zanieczyszczenia i kosmetyki. Twoja skóra nie jest prawidłowo oczyszczona i zalegają na niej resztki osadów z kosmetyków. Twarda woda powoduje, że musisz używać większej ilości danego produktu. Jak to wszystko wpływa na skórę twarzy i ciała?

  • Pojawia się suchość skóry i jest ona ściągnięta.
  • Zaburza się pH skóry.
  • Pojawia się wrażliwość.
  • Mogą wystąpić podrażnienia i zaczerwienienia, a także łupież (w przypadku skóry głowy).
  • Pojawia się swędzenie skóry.
  • Mogą nasilić się alergie, uczulenia i objawy wielu przewlekłych chorób, takich jak AZS, łuszczyca i łojotokowe zapalenie skóry.
  • Skóra staje się szorstka, matowa i szara – traci swój naturalny blask i zdrowy koloryt.
  • Osłabia się naturalna bariera ochronna skóry, której zdrowie i szczelność jest ważne do prawidłowego funkcjonowania skóry. Zaburzona bariera hydrolipidowa skóry to zwiększona podatność na szkodliwe działanie bakterii i grzybów. Sprawdź jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową skóry.
  • Na skórze pojawiają się zaskórniki, zatkane pory, może wystąpić trądzik.
  • Jeśli dojdzie do zatkania mieszków włosowych to może pojawić się wzmożone wypadanie włosów.

Wpływ twardej wody na włosy

Przy użyciu twardej wody i z włosów trudniej jest spłukać kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji. Obciążają one włosy wpływając na ich stan. Dodatkowo minerały z twardej wody osadzają się na łusce włosa co wpływa na ich wygląd i zdrowie:

  • Włosy stają się szorstkie i spuszone.
  • Przy skórze głowy włosy są tłuste i oklapnięte.
  • Włosy są kruche i łamliwe.
  • Są matowe lub z zielonkawym kolorem.
  • Plączą się i trudniej je rozczesać.
  • Przy włosach farbowanych twarda woda sprawi, że kolor szybciej będzie się wypłukiwał, tracił swój blask i intensywność.

Zasady pielęgnacji przy twardej wodzie

Zasady pielęgnacji przy twardej wodzie

Jak dbać o skórę i włosy mając twardą wodę? Nie zawsze da się uniknąć twardej wody i są sytuacje, w których musisz z nią żyć i wykonywać codzienną pielęgnację. Poniżej znajdziesz wskazówki co zrobić, aby twarda woda miała jak najmniejszy wpływ na Twoją skórę i włosy.

  • Staraj się przeprowadzać swoją pielęgnację bardzo uważnie. Jak najdokładniej zmywaj z twarzy zanieczyszczenia, makijaż i resztki kosmetyków. Zwróć uwagę, aby porządnie oczyścić i wypłukać skórę głowy.
  • Dbaj o nawilżenie skóry i odbudowę jej płaszcza hydrolipidowego. W tym artykule dowiesz się jak nawilżyć skórę. Naturalną barierę ochronną skóry wesprą takie składniki jak m.in. ceramidy, mocznik i skwalan.
  • Wspieraj mikrobom skóry wybierając kosmetyki z probiotykami i prebiotykami. Probiotyki to szczepy bakterii i grzybów lactobacillus, micrococcus, saccharomyces, bacillus i bifidobacterium, a prebiotyki to takie substancje jak inulina, alpha-glucan i ksylitol.
  • Obserwuj swoją skórę i reaguj jeśli pojawi się coś niepokojącego.
  • Wybieraj kosmetyki do mycia, które dobrze łączą się z twardą wodą. Niektóre marki podają, że ich produkt mimo twardej wody pieni się i działa prawidłowo.
  • Jeśli Twoja skóra jest kapryśna i wymagająca, to spróbuj myć twarz wodą przegotowaną lub butelkowaną. Jest to bardzo uciążliwe, jednak zdarza się, że jesteśmy gdzieś kilka dni i możemy pozwolić sobie na poświęcenie. Zdecydowanie warto jeśli na szali jest zdrowa i piękna skóra.
  • Koniecznie zaopatrz się w nakranowy filtr wody. Znajdziesz również takie, które możesz zabrać ze sobą w podróż.
  • Regularnie wykonuj chelatowanie włosów. Mając bardzo twardą wodę rób je nawet co około trzy mycia. Obserwuj włosy, bo z chelatowaniem też można przesadzić. Przyniesie ono wtedy odwrotny skutek.

Czym jest chelatowanie włosów i jak je wykonać?

Chelatowanie włosów to mycie włosów, które ma za zadanie usunąć z łodygi włosa i skóry głowy wszystkie osady z twardej wody. Usuwa także resztki produktów do pielęgnacji i stylizacji, które niedokładnie wymywane nabudowały się na włosach.

Chelatowanie sprawia, że włosom wraca blask i miękkość. Lepiej chłoną też składniki odżywcze z kosmetyków, które nakładasz. Takie mycie chelatujące oczyszcza skórę głowy i sprawia, że jest „zresetowana” i gotowa na działanie wcierek.

Chelatowanie włosów najprościej wykonać mocno oczyszczającym szamponem zawierającym w swoim składzie m.in. kwasy AHA i witaminę C, a także ekstrakty roślinne np. z aceroli i chlorofilu.

Jeśli nie masz doświadczenia w czytaniu składów to wybierz szampon oznaczony jako chelatujący. Będzie on skomponowany tak, aby poradzić sobie z wszystkimi skutkami twardej wody. Tego typu produkty znajdziesz nawet w drogeriach stacjonarnych.

Jeśli chcesz przetestować czy chelatowanie włosów jest dla ciebie to równie dobrze możesz użyć płukanki z octu jabłkowego. Ja taką płukankę przygotowuję z bio octu jabłkowego i wody filtrowanej. 1 litr wody mieszam z 4 łyżkami stołowymi octu jabłkowego. Płukankę wykonuj jako ostatni etap mycia włosów.