Wpływ alkoholu na skórę

Wpływ alkoholu na skórę

Wpływ alkoholu na skórę jest większy niż Ci się wydaje.

Wiele mówi się o negatywnym wpływie alkoholu na cały organizm i poszczególne narządy, szczególnie wątrobę. Zapomina się jednak, że napoje alkoholowe niekorzystnie działają również na zdrowie i wygląd skóry. Alkohol jest traktowany przez nasze ciało jak toksyna, którą trzeba jak najszybciej wydalić. Skutki picia alkoholu widać zarówno u osób pijących regularnie jak i okazyjnie.

Jeśli nie wyobrażasz sobie spotkania towarzyskiego bez alkoholu, pijesz go okazyjnie lub często, a jednocześnie jesteś zainteresowana świadomą pielęgnacją skóry, to ten artykuł będzie dla Ciebie.

Przeczytaj i dowiedz się jak picie alkoholu wpływa na skórę.

Parę słów o alkoholu

Alkohol jest dla ludzkiego ciała obcą, trującą substancją. Wchłania się on do krwioobiegu i wraz z krwią jest rozprowadzany do wszystkich narządów i układów w ciele. Spożywanie alkoholu wpływa na układ nerwowy, pokarmowy i immunologiczny. Alkohol negatywnie działa również na układ hormonalny i krążenia.

Alkohol jest neutralizowany przez wątrobę i nerki. Proces detoksykacji i eliminacji alkoholu z ciała wymaga wiele pracy, a także dużych ilości wody. Alkohol prowadzi do odwodnienia organizmu, dlatego rano po zakrapianej imprezie czujesz się spragniona i wysuszona.

Spożywanie alkoholu a skóra

Spożywanie alkoholu a skóra

Wiele negatywnych skutków picia alkoholu widać na skórze już następnego dnia po spożyciu. Inne pojawiają się w przypadku częstego i regularnego picia. Alkohol wpływa na skórę pośrednio i bezpośrednio. Poniżej daję przykłady jakie negatywne skutki niesie za sobą jego spożycie.

1. Alkohol powoduje odwodnienie skóry

Wspominałam na początku artykułu, że do usunięcia alkoholu z organizmu potrzebne są duże ilości wody. Neutralizując alkohol nerki używają wody, a to sprawia, że całe ciało się odwadnia. Łatwo się więc domyślić, że konsekwencją takiego stanu będzie również odwodniona skóra. Możesz zaobserwować, że następnego dnia po wypiciu kilku drinków staje się ona sucha, ściągnięta i wrażliwa.

Stan ten może dotyczyć twarzy, ciała, okolicy pod oczami, a także skóry głowy – co również może mieć wpływ na zdrowie i wygląd Twoich włosów.

Odpowiednie nawodnienie skóry jest kluczowe do jej prawidłowego funkcjonowania. Dowiedz się jak prawidłowo nawilżyć skórę.

2. Alkohol powoduje obrzęki twarzy i pod oczami

Organizm wyczuwając nadchodzące odwodnienie zaczyna magazynować wodę, która mu została. Nerki zajęte detoksykacją alkoholu pracują wolniej niż zwykle. Te dwa czynniki powodują, że twarz staje się opuchnięta, a pod oczami pojawiają się obrzęki, worki i zasinienia. Możesz to zaobserwować rano po piciu poprzedniego dnia. Wsparciem wtedy może być masaż gua sha lub zimny okład.

Alkohol powoduje obrzęki twarzy

3. Alkohol osłabia płaszcz hydrolipidowy skóry

Picie oraz nadmiar alkoholu wpływa także na skład lipidów w skórze. Lipidy tworzą na powierzchni skóry barierę chroniącą przed ucieczką wody oraz działaniem czynników zewnętrznych.

Zmiany w składzie lipidów skóry mogą prowadzić do osłabienia i zaburzenia bariery hydrolipidowej skóry. Staje się ona przez to bardziej podatna na podrażnienia i infekcje, a także gorzej znosi działanie czynników zewnętrznych takich jak słońce, wiatr i mróz.

4. Alkohol wywołuje stres oksydacyjny

Alkohol osłabia obronę antyoksydacyjną skóry i niszczy antyoksydanty, które organizm sam produkuje (antyoksydanty endogenne).

Antyoksydanty są ważne w funkcjonowaniu skóry, ponieważ naprawiają szkody spowodowane przez wolne rodniki, m.in. przez promieniowanie słoneczne.

5. Alkohol pozbawia skórę naturalnego blasku

Regularnie picie alkoholu lub jego nadużywanie sprawiają, że skóra traci swój naturalny blask i piękny koloryt. Skóra osób pijących staje się szara i matowa, a jej stan i struktura znacznie się pogarsza.

6. Alkohol wpływa na naczynia krwionośne skóry

Alkohol powoduje tymczasowe rozszerzanie się naczyń krwionośnych pod skórą. To sprawia, że zwiększa się przepływ krwi i na twarzy pojawiają się zaczerwienienia i czerwone plamy. Skóra może piec i dawać uczucie nieprzyjemnego pulsowania i gorąca. W przypadku trądziku różowatego wszystkie objawy związanie z rumieniem i zaczerwienieniem skóry mogą się nasilać.

Rozszerzone naczynia krwionośne kurcząc się zwiększają ciśnienie krwi. Przy częstym i regularnym piciu ten mechanizm będzie ciągle powtarzany, co zaprowadzi do osłabienia ścianek naczyń krwionośnych oraz znacznie wpłynie na ich elastyczność.

Delikatne struktury ścianek naczyń krwionośnych mogą przez to sztywnieć i nie wracać do swoich pierwotnych rozmiarów. A to oznacza, że na skórze pojawią się pajączki, rumień i zaczerwienienie (policzków lub okolicy nosa). Przy częstej i regularnej dawce alkoholu jest ogromne ryzyko, że wspomniany rumień zostanie z Tobą na stałe.

Alkohol wzmaga stany zapalne skóry

7. Alkohol wzmaga stany zapalne skóry i powoduje wypryski

Parę drinków, kieliszek wina lub inny napój alkoholowy mogą wywołać na Twojej skórze wypryski.

Alkohol zaognia stany zapalne w organizmie i może powodować wysyp niedoskonałości. Ma to szczególne znaczenie w przypadku trądziku czy łuszczycy.

8. Alkohol zaostrza istniejące choroby skóry

Negatywny wpływ alkoholu bardzo mocno odczują osoby posiadające przewlekłe choroby skóry: trądzik różowaty, łojotokowe i atopowe zapalenie skóry. Alkohol nie będzie obojętny również w przypadku łuszczycy.

9. Alkohol przyczynia się do powstawania chorób skóry

Spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji grzybiczych i bakteryjnych. Ma również znaczenie w przypadku pojawiania się trądziku różowatego.

Dzieje się tak ponieważ alkohol może zmniejszyć lub nawet niszczyć komórki układu immunologicznego. Ich niedobór powoduje, że Twoje ciało i skóra są bardziej podatne na infekcje.

10. Alkohol wpływa na spowolnienie metabolizmu

Spowolnienie metabolizmu w ciele wpływa również na skórę i zachodzące w niej procesy: produkcję nowych komórek, regenerację i odnowę.

11. Alkohol powoduje przyspieszone starzenie się skóry i zmarszczki

Niektóre badania sugerują, że u osób regularnie pijących alkohol zmarszczki pojawiają się dużo szybciej niż u niepijących równolatków.

Dzieje się tak, ponieważ alkohol spowalnia produkcję kolagenu – białka, który jest ważnym budulcem skóry. Kolagen zapewnia skórze jędrność i elastyczność oraz wpływa na jej młody wygląd.

Regularnie picie alkoholu spowoduje, że Twoja skóra stanie się wyraźnie cieńsza i bardziej wiotka.

Poza tym alkohol podwyższa poziom cukru we krwi, a to rozpoczyna glikację – niekontrolowany proces modyfikacji kolagenu i elastyny. Glikacja wpływa na jędrność i elastyczność skóry, ponieważ zmniejsza jej gęstość i przyspiesza wiotczenie.

Innym czynnikiem, który nasila glikację, jest promieniowanie UV, dlatego jeśli chcesz opóźnić powstawanie zmarszczek to unikaj picia alkoholu na słońcu.

Alkohol powoduje przyspieszone starzenie się skóry

12. Alkohol zaburza równowagę hormonalną

Zaburzona równowaga hormonalna i zwiększone poziomy hormonów w organizmie wpływają na wygląd skóry i procesy, które w niej zachodzą.

Alkohol może nadmiernie stymulować gruczoły łojowe do pracy, a to spowoduje wydzielanie dużej ilości sebum. Tłusta skóra łatwiej się zanieczyszcza i mogą pojawić się na niej zapchane pory i niedoskonałości. Dotyczy to twarzy oraz skóry głowy. Nadmiar sebum wpłynie również na włosy, przyspieszając ich przetłuszczanie.

Istnieje również prawdopodobieństwo wystąpienia odwrotnej reakcji, czyli alkohol może upośledzić pracę gruczołów łojowych w taki sposób, że zmniejszy się ilość wytwarzanego przez nie sebum. Konsekwencją będzie przesuszona, wrażliwa i skłonna do podrażnień skóra.

13. Alkohol wypłukuje z organizmu witaminy i minerały

Alkohol przyczynia się do wypłukiwania z organizmu takich pierwiastków jak magnez, sód, cynk, wapń i potas oraz witamin A, C, E i z grupy B.

Niedobory tych mikro- i makroelementów będą miały wpływ na skórę, włosy i paznokcie.

14. Alkohol utrudnia wchłanianie się składników odżywczych z jedzenia

Poza tym, że alkohol wypłukuje wiele cennych pierwiastków, to dodatkowo utrudnia ich wchłanianie z jedzenia. A przecież witaminy, minerały i antyoksydanty zawarte w owocach i warzywach są cenne dla skóry i włosów.