Jak stosować serum do twarzy?

Jak stosować serum do twarzy?

Jeśli zastanawiasz się jak stosować serum do twarzy, to świetnie trafiłaś! Zapraszam Cię do lektury artykułu, z którego dowiesz się kiedy używać serum oraz jak je stosować. Poznasz różne rodzaje serów i ich konsystencji oraz znajdziesz podpowiedź jakie serum wybrać dla siebie.

Czym jest serum

Zanim przejdziemy do tego jak stosować serum do twarzy, to zacznijmy od krótkiego wyjaśnienia czym jest kosmetyk nazywany serum.

Serum jest najczęściej bogatym produktem o dużej koncentracji składników, czyli ma ich więcej niż np. w kremach oraz posiada wysokie stężenie składników aktywnych – wyższe niż w innych produktach.

Serum może być kosmetykiem pod oczy, do twarzy lub szyi i dekoltu, a także do stosowania punktowego na przebarwienia lub wypryski.

Rodzaje serów – podział na działanie, zadania i składniki

Rodzaje serów - podział na działanie, zadania i składniki

Serum ma za zadanie wzbogacić i wzmocnić działanie Twojej pielęgnacji skóry oraz urozmaicić ją. Serum powinno dostarczać skórze zróżnicowane substancje aktywne również w ich wyższym stężeniu.

Stosowanie serum do twarzy pozwoli osiągnąć Ci lepsze i szybsze rezultaty w dążeniu do założonego w pielęgnacji celu. Na przykład gdy chcesz mocno doładować skórę nawilżeniem, to wzbogać pielęgnację o serum nawilżające, które ma w sobie m.in. kwas hialuronowy. Serum pomoże Ci osiągnąć zamierzony efekt nawodnienia i nawilżenia.

Jeśli chodzi o działanie serum, to jest ono zależne od jego formuły oraz tego, jakie ma w sobie składniki aktywne. Możemy wyróżnić m.in. takie sera jak:

  • serum nawilżające – świetny dodatek do kremu nawilżającego,
  • serum normalizujące pracę gruczołów łojowych i regulujące wydzielanie sebum – zawierające m.in. kwas glikolowy,
  • serum matujące – odpowiednie pod makijaż,
  • serum rozjaśniające i serum rewitalizujące – np. z witaminą C,
  • serum rozświetlające – np. z dodatkiem miki (minerał o mieniących się w słońcu drobinkach),
  • serum złuszczające (serum kwasowe) – które wyrównuje koloryt skóry oraz doda jej blasku,
  • serum na niedoskonałości i zaskórniki – np. zawierające kwas salicylowy,
  • serum witaminowe – doładowujące skórę twarzy, która ma oznaki zmęczenia,
  • serum wygładzające – wyrównujące strukturę skóry,
  • serum przeciwzmarszczkowe i serum przeciwstarzeniowe – działające na drobne zmarszczki i oznaki starzenia,
  • serum ujędrniające – które napina skórę, wpływa na jej jędrność i elastyczność,
  • serum regenerujące – z witaminą E, wspierające naturalne procesy naprawcze skóry,
  • serum ochronne – jako wsparcie przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych.

Rodzaje serów – podział na konsystencje

Sera poza działaniem i zawartością składników aktywnych można podzielić również ze względu na ich konsystencje i dostępne formuły. Wyróżniamy:

1. Sera wodne i żelowe

Sera wodne i żelowe mają płynną, wodnistą konsystencja lub formę lekkiego żelu. Baza takich produktów to woda lub hydrolaty roślinne. Taka formuła jest świetną bazą dla składników rozpuszczalnych w wodzie (witamina C, peptydy, wyciągi z komórek macierzystych).

2. Sera emulsyjne

Sera emulsyjne mają postać mleczka lub formułę przypominającą lejący się krem. Tego typu sera mogą zostawiać na skórze lekki film lub wchłaniać się do matu. Bardzo często kosmetyk w tej formule ma w sobie ceramidy i inne składniki regenerujące skórę.

3. Sera olejowe

Sera olejowe mogą występować jako lekkie produkty z efektem suchego olejku lub jako bardziej treściwe z tłustym wykończeniem charakterystycznym dla olejów.

W składzie takich ser znajdziesz miks olejów i emolientów, a także składniki, które są dobrze rozpuszczalne w tłuszczach (witaminy A, D i E, karotenoidy z pomarańczowych owoców, chlorofile z zielonych owoców).

Sera olejowe gwarantujące poślizg są świetnym produktem do wykorzystania przy masażu twarzy, np. płytką gua-sha. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak wykonać masaż gua sha oraz jakie korzyści on za sobą niesie, to przeczytaj ten artykuł.

4. Sera dwufazowe

Sera dwufazowe to połączenie dwóch rodzajów ser – serum wodnego/żelowego i serum olejowego. Taki kosmetyk ma wtedy fazę wodną i olejową, które po wymieszaniu (wstrząśnięciu kosmetykiem) łączą się.

Jak stosować serum do twarzy?

Jak stosować serum do twarzy?

Przejdźmy do wyjaśnienia jak używać serum do twarzy, aby mogło ono działać prawidłowo i jednocześnie tak, aby zapewniać skórze całe spektrum korzyści.

Zapoznaj się z moimi wskazówkami dotyczącymi m.in. ilości w jakiej trzeba nakładać serum oraz rekomendowanej pory dnia.

Jak stosować serum do twarzy – 3 zasady

Warto, abyś zapamiętała te trzy proste zasady. Jest to wstęp do prawidłowego nałożenia serum do twarzy.

  • Serum należy nakładać na czystą skórę – po dokładnym oczyszczeniu twarzy oraz wykonanym demakijażu.
  • Dozę serum nałóż najpierw na dłonie i potem zaaplikuj na twarz.
  • Jeśli chcesz stosować serum bezpośrednio na twarz to zwróć uwagę, aby aplikator lub pipetka nie dotykały powierzchni skóry. W przeciwnym razie mikroorganizmy znajdujące się na twarzy przeniosą się do produktu – skróci to trwałość kosmetyku i może wpłynąć na jego działanie. Poza tym może to mieć niekorzystny wpływ na zdrowie i wygląd Twojej skóry.

Jak stosować serum do twarzy – częstotliwość

W temacie stosowania serum do twarzy często pojawia się pytanie jak często nakładać serum oraz czy jest na nie miejsce w codziennej pielęgnacji.

Przyjmuje się, że serum jest silnie skoncentrowanym produktem, więc należy taki kosmetyk stosować 2 lub 3 razy w tygodniu.

Zbyt częste stosowanie intensywnych serów może prowadzić do przestymulowania skóry, co spowoduje naruszenia bariery hydrolipidowej, podrażnienia i zaczerwienienia skóry lub wysyp niedoskonałości. Jeśli podejrzewasz, że Twoja warstwa hydrolipidowa skóry nie ma się najlepiej to zajrzyj do artykułu „Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową skóry„.

Warto jednak nadmienić, że są sera, które nie mają wysokich stężeń składników aktywnych i nie działają tak intensywnie, ale dalej wzbogacają pielęgnację i zawierają wiele cennych dla skóry składników odżywczych. Tego typu sera możesz używać nawet codziennie. Przykładem takiego kosmetyku jest serum nawilżające, które możesz stosować w swojej codziennej pielęgnacji. Przeczytaj jak prawidłowo nawilżać skórę.

Zwróć również uwagę, czy na opakowaniu kosmetyku jest informacja o konieczności wykonywania przerwy w stosowaniu serum, np. producent rekomenduje 3-tygodniową kurację i 3-tygodniową przerwę.

Jak stosować serum do twarzy – na dzień czy na noc?

Jak stosować serum do twarzy - na dzień czy na noc?

Pora odpowiedzieć na pytanie czy podczas pielęgnacji skóry trzeba stosować serum na dzień czy na noc. Odpowiedź nie jest jednoznaczna ponieważ jest to kwestia indywidualna. Trzeba spojrzeć na rodzaj serum do twarzy oraz listę składników aktywnych, które w sobie zawiera. Warto również zapoznać się z sugestiami producenta i sprawdzić kiedy rekomenduje używanie produktu.

Serum do stosowania na dzień

Na dzień stosuj sera, które będą wzmacniać ochronę przeciwsłoneczną oraz działać na wolne rodniki. Wybieraj kosmetyki pełne antyoksydantów, np. z witaminą C. Stawiaj na produkty, które nawilżają i utrzymują to nawilżenie w ciągu dnia. Jeśli potrzebujesz, wybieraj sera normalizujące i matujące. A jeśli lubisz efekt glow to nakładaj sera rozświetlające, np. z dodatkiem miki.

Ważne, aby serum do twarzy, które nakładasz rano dobrze grało z Twoją pielęgnacją i makijażem. Zwróć też uwagę, aby w składzie serum na dzień nie było składników uwrażliwiających skórę na słońce, np. sera kwasowe złuszczające. Zastosowanie serum, które nie powinno być używane, gdy skóra narażona jest na działanie promieni słonecznych może skutkować powstaniem przebarwień.

Serum wybierane na dzień to raczej lekkie serum żelowe lub emulsyjne, ale wiele zależy od Twoich upodobań i potrzeb skóry. W wielu przypadkach serum dwufazowe lub olejowe też będzie dobre do zastosowania na dzień.

Serum do stosowania na noc

Na noc stosuj sera, które będą regenerowały i koiły skórę, mocno ją odżywiały i nawilżały. W nocy skóra lepiej chłonie składniki odżywcze, które jej dostarczasz. Poza tym to właśnie nocą się regeneruje, więc warto, aby serum wspierało ten naturalny proces.

W wieczornej pielęgnacji skóry jest miejsce na sera, które mają wyższe stężenie składników aktywnych oraz intensywnie działają na skórę – sera kwasowe lub z retinolem.

Serum do twarzy wybierane na noc to raczej odżywczy i otulający produkt, więc jest to formuła dwufazowa lub olejowa. Jednak tutaj również wiele zależy od Twoich upodobań i potrzeb skóry.

Jak stosować serum do twarzy – pod krem czy na krem?

Jak nakładać serum?

Serum, w zależności od formuły i zadań, które spełnia, ma w pielęgnacji skóry odpowiednie miejsce. Dowiedz się, czy prawidłowo używasz swojego serum oraz czy powinnaś stosować je przed nałożeniem kremu, czy może po.

Sera wodne i żelowe

Sera o wodnej i żelowej konsystencji zawsze nakładamy pod bogatszy kosmetyk – krem, roślinny olej lub masło. Najlepiej, abyś takie serum nałożyła na jeszcze wilgotną skórę. Przykładowo aplikujesz tonik i nie czekasz aż całkowicie się wchłonie, tylko po chwili nakładasz serum i na to krem nawilżający albo odżywczy.

Sera wodne i żelowe nie nadają się do samodzielnego stosowania. Ich formuły pozostawione same na twarzy nie zapewnią odpowiednego nawilżenia, ponieważ po prostu szybko odparują. Aby utrzymać nawilżenie w skórze trzeba użyć kosmetyku z zawartością emolientów (naturalnych olejów, maseł i wosków) czyli np. kremu, roślinnego oleju lub masła.

Sera emulsyjne

Sera w postaci emulsji też najczęściej nakładamy pod krem. Są jednak przypadki w których domknięcie kremem nie będzie konieczne. Wiele zależy od składników serum oraz potrzeb Twojej skóry. Na przykład wysoce prawdopodobne jest, że w przypadku skóry suchej zastosowanie kremu nawilżającego po emulsyjnym serum będzie konieczne.

Jeśli czujesz ściągnięcie skóry, niedostateczne nawilżenie lub zauważyłaś, że serum bardzo szybko się wchłonęło i skóra potrzebuje więcej, to nałóż dodatkowy produkt – krem nawilżający lub odżywczy, miks olejów lub jakiś inny produkt z zawartością emolientów.

Sera olejowe i dwufazowe

Sera olejowe mogą być aplikowane zarówno na krem jak i pod. Ta kolejność zależy od tego, jaki efekt działania serum chcesz uzyskać oraz jaki masz rodzaj cery. Jeśli oczekujesz od serum olejowego nawilżenia, to nałóż je na krem. Jeśli chcesz, aby skóra wchłonęła składniki aktywne z serum, to nałóż je pod krem. Aplikując serum olejowe pod krem nałóż jego małą ilość.

Rozwiązanie z aplikacją serum olejowego pod krem będzie odpowiednie dla skór problematycznych, z tendencją do zapychania i powstawania niedoskonałości. Podczas aplikacji zachodzi proces emulgacji oleju. Serum olejowe dobrze łączy się z kremem i dzięki temu świetnie się wchłania, nie zostawiając na skórze tłustej warstwy.

Poza tym serum olejowe możesz także zmieszać ze swoim kremem. Nałóż odrobinę obu produktów w zagłębienie dłoni lub na specjalny talerzyk, wymieszaj i zaaplikuj na twarz.

Sera olejowe mogą być również nakładane bezpośrednio na tonik, hydrolat, emulsję nawilżającą lub żelowy kosmetyk nawilżający. Wiele skór będzie zadowolona z takiego połączenia.

Jak stosować serum do twarzy – rekomendowana ilość

Wystarczy kilka kropel serum, szczególnie jeśli masz mocno skoncentrowany produkt. Stosując już niewielką ilość kosmetyku zaobserwujesz dobroczynny wpływ na kondycję skóry.

Serum możesz stosować samodzielnie lub łączyć je z porcją kremu lub ulubionego oleju.

Kiedy zacząć stosować serum?

Jeśli chodzi o przedział wiekowy kiedy warto zacząć stosować serum, to nie ma tutaj konkretnych wskazań, bo to zależy od rodzaju kosmetyku, który wybierzesz. Jego stosowanie nie jest ograniczone konkretnym wiekiem, ponieważ przy wyborze serum kierujesz się potrzebami swojej skóry. Są rodzaje ser, które możesz stosować w każdym wieku i jest to np. serum nawilżające.

Jak wybrać serum dla siebie?

Jak wybrać serum do twarzy?

Na pytanie jak wybrać serum dla siebie można by odpowiedzieć: wybierz serum odpowiednie dla Twojej cery. Ale co to tak naprawdę znaczy?

Chodzi o to, abyś wiedziała jaką masz cerę i czego obecnie jej potrzeba – nawilżenia, złuszczenia, a może odbudowy płaszcza hydrolipidowego skóry. Jeśli masz wątpliwości jaki masz rodzaj cery, to zerknij tutaj.

Podpowiedzią przy wyborze każdego kosmetyku jest zawsze wygląd skóry i odczucia, jakie Ci dostarcza. Znajomość rodzaju swojej cery jest ważna, ale obserwacja to kolejny aspekt, którego nie możesz pomijać. Zdarza się tak, że cera tłusta jest odwodniona i wcale nie potrzebuje serum normalizującego a nawilżające.

Decydując się na serum pomyśl także do czego dążysz w swojej pielęgnacji i jakie masz oczekiwania. Wtedy ustal priorytety – najpierw odbudowa płaszcza hydrolipidowego skóry, a potem działanie złuszczające.

Przyjrzyj się produktom, które masz. Odpowiednie serum to takie, które uzupełnia codzienną pielęgnację. Mając żelowy krem nie kupuj żelowego serum. Nie dubluj również w swojej pielęgnacji składników aktywnych. Podwójna ilość niacynamidu czy złuszczających kwasów wcale nie zadziała lepiej, a wręcz przeciwnie – może uwrażliwić skórę i ją przestymulować.

Zastanów się również jakie formuły są dla Ciebie odpowiedniejsze: co preferuje Twoja skóra, jakie konsystencje są dla Ciebie wygodniejsze i które z nich bardziej lubisz.